Spišská Kapitula a Spišský hrad

Slovenským „Vatikánom” je cirkevné mestečko Spišská Kapitula, z ktorej už oddávna organizovali cirkevný život nielen na Spiši...

Najvýznamnejšou stavbou Spišskej Kapituly je neskororománska Katedrála sv. Martina. Biskupský palác postavili zároveň s katedrálou ešte ako prepoštský palác. Pri paláci sa v minulosti rozkladal francúzsky park, do ktorého sa vstupovalo cez dodnes stojacu tzv. Hodinovú vežu.

V Katedrále sa zachovali úplné vertikálne slnečné hodiny na pilieroch katedrály svätého Martina. Slnečné hodiny sú obdĺžnikového tvaru s číselníkom arabských čísel od šiestej hodiny rannej po šiestu hodinu večer. Ako nevýhodu vidíme v umiestnení slnečných hodín, nakoľko sa nachádzajú na mieste, kde im vytvára tieň samotná katedrála.

Vo východnej časti Spišskej Kapituly sa na úzkych gotických parcelách nachádzajú tzv. kanonie kapitulských kanonikov, ktoré sú sprístupnené jedinou uličkou v meste. Opevnenie cirkevného mestečka s dvomi vstupnými bránami postavili v 14. storočí a viackrát ho prestavali. Spišská Kapitula je mestskou časťou Spišského Podhradia.

 Spišská Kapitula. Foto: OOCR Tatry Spiš Pieniny

Spišský hrad

Východný horizont Spiša vytvára rozložitá silueta Spišského hradu, ktorý je s rozlohou vyše 4 ha jedným z najväčších zrúcaninových hradných komplexov v strednej Európe. V roku 1993 Spišský hrad a kultúrne pamiatky jeho okolia zapísali do Zoznamu pamiatok svetového dedičstva UNESCO.

Výstavba stredovekého hradu na travertínovej kope sa datuje do začiatku 12. storočia. Mohutnosť nadobúdal takmer 600 rokov. Najstaršia písomná zmienka o hrade pochádza z roku 1120.

Zo začiatku mal funkciu pohraničnej pevnosti na severnej hranici ranofeudálneho uhorského štátu. Potom sa na niekoľko storočí stal sídlom spišského župana, a tým aj hlavným centrom svetskej moci na Spiši.

V druhej polovici 15. storočia sa o prestavbu hradu zaslúžil nový majiteľ Štefan Zápoľský, ktorý si tu chcel vytvoriť reprezentačné šľachtické sídlo. Na hrade vybudoval palác, rytiersku sieň a kaplnku sv. Alžbety. V hradných komnatách sa narodil aj jeho syn Ján, ktorý sa neskôr stal kráľom Uhorska.

Spišský hrad a Spišská Kapitula. Foto: Zoltán Duray KOCR Severovýchod Slovenska

Posledné stavebné práce na hornom hrade riadili Thurzovci a Csákyovci. V roku 1780 hradný komplex zničil požiar a Spišský hrad sa postupne zmenil na zrúcaninu. Úplnému spustnutiu Spišského hradu zabránili až pamiatkari, ktorí v roku 1970 začali technicky náročnú konzerváciu hradieb a palácov ohrozených nestabilitou skalného podložia.

V hradnom komplexe sú v súčasnosti umiestnené muzeálne expozície Spišského múzea o dejinách hradu, stredovekých zbraniach a feudálnej justícii.

Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti, ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Prístup: autom na parkovisko pod hradom, odtiaľ pešo asi 10 minút; pešo z obce Spišské Podhradie asi 1 hodinu.

Zdroj: Dajama

POZRI TIEŽ:

Bazilika Navštívenia Panny Márie na Mariánskej horeDominanta mesta Levoča a jedno z najvýznamnejších pútnických miest na Slovensku. Kostol je filiálkou mariánskej Baziliky Santa Maria Maggiore v Ríme.
Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb.
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Penzión Podzámok 0.89 km
  • Penzión u Pacáka 0.94 km
  • Spišský salaš 0.99 km
  • Penzión U Kastelána 1.26 km
  • Rezort Levočská dolina 11.12 km
Ubytovanie
  • Penzión Chalúpka 0.82 km
  • Penzión Podzámok 0.89 km
  • Penzión u Pacáka 0.94 km
  • Penzión U Kastelána 1.26 km
  • Rezort Levočská dolina 11.12 km
Výlety v okolí