Stredoveká zaniknutá osada Šoldov

Pri okraji podtatranskej obce Štrba, pri poľnej ceste smerujúcej na Važec, sa nachádzajú zvyšky zaniknutej stredovekej osady zvanej Šoldov. Osada je obostretá tajomstvom, niet o nej totiž takmer nijakej zmienky v prameňoch. Predpokladá sa, že bola veľmi stará, staršia než všetky okolité obce pod Tatrami. V osade sa okrem bežných vidieckych domov nachádzal kostolík, možno dokonca i benediktínsky kláštor.

 Šoldov Zdroj: obec Štrba

V 15. storočí sa tu usadili bratríci, ktorí si tu vybudovali pevnosť a z nej potom podnikali lúpežné výpravy do okolia. Pravdepodobne v súvislosti s bratríckymi vojnami osada ešte v priebehu 15. storočia násilným spôsobom zanikla.

Lokalita Šoldov predstavuje významné archeologické nálezisko. Okrem množstva cenných historických artefaktov sa tu napríklad našli kostry ľudí vysokých viac ako 200 cm. Na tú dobu to bola priam ohromujúca výška. Azda vďaka tomu sa v okolí Šoldova rozšírila povesť, že tu kedysi žili obri.

 Šoldov Zdroj: obec Štrba

Zaniknutá osada Šoldov je zaujímavou turistickou zastávkou. Okrem zrekonštruovaných základov kostolíka sa pozdĺž celej severnej strany kostola nachádza kamenný múr, ktorý Šoldovčania postavili na ochranu kostola pred snehom a vodou. V lokalite sa nachádza pamätník, informačná tabuľa a malé posedenie. Tesne okolo osady vedie trasa cyklistického chodníka, obďaleč prechádza i diaľnica.

 Šoldov Zdroj: obec Štrba

V auguste 2019 sa nad Šoldovom vytvorila aj sieť nových asfaltových cyklotrás v blízkosti Štrby s prepojením na Tatranskú Štrbu. Zároveň sa tiež vytvára aj okruh pre milovníkov behania či chodenia, ako aj na obyčajné prechádzky pre rodiny s deťmi, keďže táto sieť účelových cestičiek je prístupná aj priamo z obce Štrba – z ulice Krôn.

Zdroj: OOCR Región Vysoké Tatry

Titulná foto: obec Štrba

POZRI TIEŽ:

Vysoké TatryVysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa rozprestierajú na Vysoké Tatry pre rodiny s deťmiObjavte Vysoké Tatry s celou rodinou. Máme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti. Poliankovo, Tatranská Polinka (digitálna galéria) Ak si my...