Vrátnica

Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou s dĺžkou približne dva kilometre, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok. Patrí do chráneného územia Národnej prírodnej rezervácie Kamenná Baba a je prístupný náučným chodníkom, ktorého východiskami sú obec Lipovce a osada Lačnov. Chodník v Lačnovskom kaňone je vo viacerých častiach vybavený kovovými schodmi, rebríkmi, lávkami a pomocnými reťazami. Súčasťou prírodnej rezervácie Kamenná Baba jej skalný útvar známy ako Vrátnica. Ide o skalnú vežu vysokú približne štyridsať metrov. Aj keď okolie Vrátnice neponúka žiadne zaujímavé výhľady, táto skala patrí medzi obľúbené lokality návštevníkov Lačnovského kaňona. 

Info k výletu: Trasa začína pri vstupnej bráne do Lačnovského kaňona, odkiaľ je potrebné sledovať červené turistické značenie. Po výstupe kovovým rebríkom, približne 20 minút od štartu, odbočte pri smerovníku na žltú značku. Po 30 minútach stúpania do mierne strmého kopca prídete do cieľa k smerovníku Vrátnica. Parkovanie je možné na rázcestí pred vstupnou bránou do Lačnovského kaňona.  Kamenna baba

Náročnosť: 3/5 
Trvanie: : 0:50 h (jednosmerne)
Dĺžka trasy: 1,9 km (jednosmerne)

Prevýšenie:  ⇗ 252 m n. m. ⇘ 0 m n. m.
Prístup: peši ✅ (časť trasy tvorí strmší terén)
Odporúčame: obuv – turistická, turistické paličky (hlavne na cestu naspäť)
⇒MAPA

Indícia k trezoru: Dve skaly už máš nadohľad, práve tie ukrývajú tvoj poklad. Urob kroky dohora, vrátnika však nehľadaj, radšej trochu zamakaj a malý trezor pohľadaj.
Kód: 369

Vrátnica je súčasťou súťaže LEGENDARIUM 2023. Na tomto mieste na vás čaká trezor so súťažnými nálepkami.

IMG-4631

V prípade, že nájdeš trezor prázdny, odfoť sa pri ňom, fotografiu nám pošli správou cez FB Legendarium alebo mailom na sutaz@legendarium.info, a my ti pošleme nálepku poštou. 

Lokalitou ťa v Legendariu prevedie Kamenná Baba. Okrem nálepiek v trezore môžeš získať aj SÚŤAŽNÉ PEČIATKY:

Jaskyňa Zlá diera - web 
pečiatka Lačnov

Hotel Canyon Lipovce - web
pečiatka Lačnov 

Požičovňa elektrobicyklov Lipovce - web
pečiatka Lačnov 

Relax park Košariská - web
pečiatka Zábava

Kaštieľ Fintice - web
pečiatka Zábava

  • Adresa: Lačnovský kaňon
  • GPS: 49°3'28.77", 20°55'31.49"