Vrch Osly

Lesnatý vrch Osly s nadmorskou výškou 859 m n.m. sa nachádza severne od mesta Stará Ľubovňa na hlavnom hrebeni pohoria Ľubovnianska vrchovina.

Toto príjemné miesto na oddych v lone prírody je vyhľadávaným miestom cyklistov či peších turistov, a preto tu vedie viacero značených trás. Ak sa tam vyberiete z mesta Stará Ľubovňa, nasledujte trasu vyznačenú červenou značkou, čo môže trvať približne hodinu a pol. Ak sa vyberiete inou trasou, napríklad zo sedla Vabec, trasa vyznačená žltou značkou môže trvať približne hodinu. Tieto trasy môžete využiť aj ako cestu späť. 

Z Osly si môžete užiť výhľad na Spišskú Maguru, Levočské vrchy i poľské Sączské Beskydy. Približne sto metrov severne od vyznačenej trasy zelenou značkou sa nachádza aj studnička – Vodný zdroj. Na samotnom vrchole nájdete križovatku s niektorými už spomínanými označeniami trás, žltej farby –  smer sedlo Vabec, zelenej farby –  smer Kače – Mníšek nad Popradom a červenej farby – smer Stará Ľubovňa, Ľubovniansky hrad, ale tiež aj opačné smery na Hliniská, Sliboň či Sulín.

My vám odporúčame vybrať sa po červenej farbe a navštíviť aj Ľubovnianske múzeum. Aj takéto jednoduché výlety v prírode regiónu severného Spiša, vám určite spríjemnia voľný čas. Preto vás sem srdečne pozývame.

Foto: Lukáš Varšík

POZRI TIEŽ:

Ľubovniansky hrad a skanzenV minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.
  • Adresa: Ľubovnianska vrchovina, Stará Ľubovňa
  • GPS: 49°20'34.72", 20°43'1.47"