Vstúpte do oázy pokoja Levočských vrchov

V obci Levočská Dolina, ktorá je vstupnou bránou do nádhernej prírody Levočských vrchov sa nachádza celoročné stredisko RESORT LEVOČSKÁ DOLINA vzdialené od mesta Levoča 7 km. Okolie je poprepletané značenými cyklistickými trasami, ktorých je v súčasnosti viac ako 200 km. 

Levočské vrchy, ktoré boli v minulosti uzatvorené pre návštevníkov kvôli existencii vojenského priestoru Javorina, sú predurčené aj pre náročných cyklistov. Nádherné výhľady, tiché lesy a vôňa lúk lákajú milovníkov prírody. Resort Levočská Dolina pripravil pre menej zdatných, alebo opatrnejších cyklistov a zriadil požičovňu bicyklov. Ponúkame nasledujúci cyklovýlet po žltej trase č. 8906:

V smere Levočská dolina, rampa – Sedlo pod Krížovým vrchom, Wandelkreutz, 880 m (5,7 km) – Ruskinovce 740 m (4,2 km) – Zaľubica, bývalé kasárne 656 m (4,1 km)

Cyklotrasa vedie po bývalej štátnej ceste, ktorá bývala súčasťou vojenského obvodu Javorina. Cesta spája stúpania, klesania a prekrásne výhľady. Klesanie do Zaľubice je vhodné aj pre cestné bicykle. Trasu začíname na parkovisku Resortu Levočská Dolina. Pokračujeme asfaltovou cestou až k bývalému vstupu do vojenského obvodu. Odtiaľ po žltej značke stúpame hore, až do sedla pod Krížovým vrchom. Užívame si tiahle, ale mierne stúpania a famózne výhľady. Na jednej strane Levoča a stredný Spiš, na druhej roztrúsené dedinky a Kežmarok. Dych zoberú Tatry a jasne viditeľné Tri koruny vzdialené takmer 40 km. Na vrchole obchádzame sochu sv. Huberta, patróna poľovníkov a tabuľu s informáciami o jeho živote. Zo sedla nás čaká príjemný zjazd stále dole. Obchádzame rybník s vydrami a smerujeme k miestu, kde do roku 1952 stála obec Ruskinovce. Z bývalých Ruskinoviec sa po dobrej ceste dostaneme až do Záľubice. Tam sa žltá značka končí. Toto miesto je zároveň križovatkou nových cyklotrás. Na návrat môžeme využiť trasu, na ktorú sa napájame v mieste Záľubica, Pod lesom 655 m, kde meníme žltú trasu za zelenú, alebo po tej istej trase späť.

Možnosti ubytovania v zrubových domčekoch:

Polianka, Romančina, Skalka s kuchynkami. Každá izba má svoje sociálne zariadenie a prístup na WIFI, niektoré izby majú aj balkón. V zrubových domčekoch sa nachádzajú tiež komfortne zariadené apartmány.

https://www.levocskadolina.sk/ubytovanie/penzioniky

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Rezort Levočská dolina 0.48 km
  • Hotel Barbakan 1.23 km
  • Hotel Stela **** 1.37 km
  • Hotel u Leva 1.52 km
  • Hotel ARKADA *** 1.59 km
Ubytovanie
  • Rezort Levočská dolina 0.48 km
  • Hotel Barbakan 1.23 km
  • Hotel Stela **** 1.37 km
  • Hotel u Leva 1.52 km
  • Hotel ARKADA *** 1.59 km
Výlety v okolí