Vysoké Skalky

Ak máte chuť stráviť voľný čas aktívne v lone krásnej pieninskej prírody, prinášame vám nový tip na výlet. Síce zložitejší, no ponúkajúci skutočne nezabudnuteľné výhľady. Vydajte sa s nami na najvyšší vrch Pienin – Vysoké skalky.

Pieniny sú najvyšším bradlovým pohorím na Slovensku. Aj keď sú verejnosti známejšie skôr Tri Koruny, najvyšším bodom Pienin sú Vysoké skalky s nadmorskou výškou (1 050 m n. m.). Nachádzajú sa priamo na slovensko-poľskej hranici, neďaleko obcí Stráňany a Veľký Lipník. Výlet na tento vrch však môžete začať z viacerých miest. Ten najjednoduchší spôsob je zo Stráňan a výstup trvá približne 1 hodinu a 30 minút. Druhým, ľahším variantom je výstup z obce Veľký Lipník, ktorý pokračuje ďalej po hrebeni až do cieľa a trvá približne 2 hodiny a 30 minút.

My vám odporúčame dve alternatívy náročnejších výstupov. Jeden z nich začína na konci obce Lesnica (pri kríži), kde sa vydáte dolinou po modrej turistickej značke, ktorá vás privedie k vrchu Šafranovka. Stále pokračujte po modrej značke k Laznej skale, potom vrchu Rabštín, Šľachovky (ktoré, mimochodom, tiež ponúkajú pekné výhľady), Čubky až k nášmu cieľu - Vysoké skalky. Výstup môžete ukončiť zostupom do obce Stráňany alebo pokračovať na vrch Vysoká a vrch Vrchriečky. Odtiaľto sa dostanete do sedla Rozdiel a po žltej turistickej značke až do obce Litmanová. Tento výlet vám môže potrvať aj 8 hodín, preto si čas túry dobre naplánujte. Druhý z náročnejších výstupov začína vo Vyšných Ružbachoch, konkrétne pri travertínovom jazierku Kráter. Tu sa vydajte po zelenej značke na koniec obce k lyžiarskemu stredisku. Pokračujete trasou do lesa až na križovatku Na Poľane, kde odbočíte vpravo, a po zelenej značke choďte smerom k Stráňanskému sedlu. Prejdite cez hlavnú
cestu na lúku do lesa. Postupovať budete striedavo lúkami a lesom až do Sedla pod Vysokými skalkami. Na tomto mieste odbočíte vpravo a pokračujete stále po zelenej značke. Po krátkom stúpaní dosiahnete svoj cieľový bod. Vrátiť sa môžete po rovnakej trase - na rázcestie do Sedla pod Vysokými skalkami a po zelenej značke, späť do Stráňanského sedla a ďalej do obce Vyšné Ružbachy.
Tento variant túry vám potrvá približne 9 hodín, preto sa na ňu treba dobre pripraviť.

Vysoké Skalky_visitspis

A čo vás čaká na vrchole Vysokých skaliek? Zábradlím zabezpečená vyhliadková plošina, z ktorej si vychutnáte krásny a nezabudnuteľný výhľad na Vysoké Tatry, Belianske Tatry, Spišskú Maguru aj Tri Koruny. Vaše telo možno bude po výdatnej aktivite unavené, no celkový pocit z výletu bude skvelý. Objavujte s nami krásy severného Spiša – Pienin.

Zdroj textu a foto: OOCR Severný Spiš Pieniny

POZRI TIEŽ:

Tri KorunyTri koruny (982 m.n.m.) sú najvyšším vrchom Pienin na poľskej strane. Týčia sa na ľavom brehu rieky Dunajec.
 • Adresa: Vysoké Skalky
 • GPS: 49°22'50.86", 20°33'17.17"
V blízkosti výletu
Reštaurácie
 • Chata PIENINY 7.88 km
 • Goralský dvor - Haligovce 8.22 km
 • Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov 10.26 km
 • Nestville Taberna 10.44 km
 • Goralská reštaurácia u Petríka 10.86 km
Ubytovanie
 • Penzión Litmanová 5.48 km
 • Chata PIENINY 7.88 km
 • Goralský dvor - Haligovce 8.22 km
 • Kúpele Pieniny 9.70 km
 • Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov 10.26 km
Výlety v okolí