Vysoké Tatry – nenáročná turistika

Vysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa rozprestierajú na slovenskej strane Karpát. Najvyšším vrcholom je Gerlachovský štít (2 654 m n. m.).

Tatranská príroda sa môže pýšiť viac ako 35 dolinami, 31 vrcholmi nad 2 500 metrov a 120 plesami. Vyše 600 km značkovaných chodníkov umožňuje turistom výstup na vysokohorské chaty, náročné aj menej náročné vrcholy či príjemné prechádzky po náučných chodníkoch.

Hrebienok (1 285 m n. m.) sa nachádza na juhovýchodnom úpätí Slavkovského štítu nad Starým Smokovcom. Od polovice 19. storočia kúpeľní hostia zo Starého Smokovca radi vyhľadávali toto obľúbené miesto. Popri dávnom turistickom chodníku vznikla r. 1894 vozovka s tvrdým podkladom (neskôr autocesta) a r. 1908 pozemná lanovka. Od roku 1930 vyrastali pri hoteli lyžiarske cvičné lúky a zjazdovky. Roku 1956 postavili na slalomovej lúke zo Slavkovskej vyhliadky 750 m dlhý vlek a r. 1968 rozhodcovské veže. Sánkarská dráha je od r. 1959 elektricky osvetlená. Jazda lanovkou trvá 7 minút a pešo sa tam dostaneme za 5 minút zo Starého Smokovca.

Štrbské pleso (1 346 m n. m.) je najznámejšie a najnavštevovanejšie tatranské pleso. V lete patrí k obľúbeným aktivitám turistov člnkovanie na jeho vodnej hladine. Počas celého roka očarí nádhernou scenériou s pohľadom na štíty Vysokých Tatier.

 Člnkovanie na Štrbskom plese. Foto: www.vt.sk

Popradské pleso (1 493 m n. m.) leží v Mengusovskej doline pred ústím Zlomísk pod zrázmi Ostrvy a Kôpok. Má rozlohu 6,88 ha, hĺbku 17 m. Pri plese stojí Chata pri Popradskom plese (bývalá Chata kpt. Morávku). Popradské pleso je svojou rozlohou štvrté najväčšie jazero. V Limbovom háji neďaleko plesa je Symbolický cintorín obetiam Vysokých Tatier.

Turistická trasa

Po modrej značke od parkoviska Popradské Pleso a trvá približne 1 hodinu. Značka čiastočne kopíruje asfaltovú príjazdovú cestu.

Po červenej značenej magistrále od Štrbského plesa (1 hodina letnou cestou alebo 1:15 zimnou cestou).

 Popradské pleso. Foto: Marek Hajkovský, OOCR Región Vysoké Tatry

Vodopád Skok (1 730 m n. m.) na Mlynickom potoku je so svojimi 25 metrami výšky tretím najväčším vodopádom na slovenskej strane Vysokých Tatier.

Túra k vodopádu Skok je veľmi príjemná a nenáročná s prevýšením necelých 400 metrov.

Terén pozvoľné stúpa, na turistov nečíhajú žiadne strmé či inak nebezpečné miesta. Len v zime môže potrápiť namrznutý sneh alebo ľad na ceste.

Turistická trasa

Od Štrbského plesa po žltej značke k rázcestiu s magistrálou, potom cesta bočí doľava a pokračuje približne desať minút medzi roztrúsenými hotelmi športového Areálu snov. Trasa pokračuje lesom Mlynickej doliny, potom kosodrevinou s prímesou tatranských límb. Pred nami sa týči dominantný Štrbský štít. Smerom k cieľu sa dostávame za pásmo kosodreviny až prídeme k zamrznutému vodopádu Skok, ktorý po roztopení snehu padá z vysokého skalného prahu do spodného stupňa doliny.

Národná prírodná rezervácia Mengusovská dolina, ktorou preteká riečka Poprad, ponúka hneď niekoľko turistických možností. V hornej časti to sú Hlincová kotlina a kotlina Žabích plies. Zlomisková dolina, nachádzajúca sa v strede, je známa Popradským plesom. Nad ním sa hrdo týči vrch Ostrva.

Medzi najnavštevovanejšie lokality doliny patria práve plesá. Najväčšie a najhlbšie pleso slovenských Vysokých Tatier Veľké Hincovo pleso sa nachádza pod Kôprovským štítom v závere doliny. Známe sú aj ďalšie tri plesá v Kotline Žabích plies: Veľké Žabie, Malé Žabie a Vyšné Žabie pleso.

Súčasťou Mengusovskej doliny nie je len prírodné dedičstvo. V blízkosti Popradského plesa leží symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na obete Vysokých Tatier.

Krásy Mengusovskej doliny je možné pozorovať z turistických chodníkov. Zo Štrbského plesa na Popradské je to červená značka. Modrý chodník vedie z Troch Studničiek Kôprovou dolinou cez Vyšné Kôprovské sedlo.

 Mengusovská dolina z Ostrvy. Foto: Tomáš Mlynarčík, fotosúťaž Choď a foť 2018

Dôvodom vysokej návštevnosti Vysokých Tatier sú okrem malebných štítov, studených jaskýň či šumiacich vodopádov aj prekrásne doliny, pripomínajúce nebo na zemi. Lúky, svahy, lesy, pohoria. Tatranské plesá a vodopády. Toto všetko ponúka aj národná prírodná rezervácia Kôprová dolina.

V minulosti slúžila dolina ako zdroj prírodného bohatstva, dnes je zdrojom turistických zážitkov a okamihov. Kôprová dolina dlhá 12 km leží na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Turistický chodník, ktorý ňou prechádza, odhalí návštevníkom skutočné prírodne bohatstvo: lúky a lesy v okolí Kôprovského potoka, plesá, vodopády.

V bočnej doline Nefcerka sa nachádza najdlhší vodopád Vysokých Tatier Kmeťov vodopád. Jeho dĺžka je 80 km. Turistická trasa vedie aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a až do Mengusovskej doliny. Zo sedla pokračuje červená značka na výrazný výhľadový vrchol Kôprovský štít. Práve ten dotvára veľkolepý obraz doliny. Pozornosť si zaslúži aj Temnosmrečinské pleso, ktoré sa nachádza v bočnej rovnomennej doline. Rozlohou 12,01 a hĺbkou vyše 37 m sa považuje za tretie najväčšie pleso slovenskej strany Tatier.

 Dolina Bielej vody. Foto: www.tatry.sk

V dobách ľadových sa na mieste dnešnej Bielovodskej doliny nachádzal najväčší tatranský ľadovec. Dnes tu po ňom ostali nádherné prírodné úkazy, ako ľadovcové kary s plesami či morénové valy, ktoré boli vyhlásené za národnú prírodnú rezerváciu.

Jej severným susedom sú Belianske Tatry, východným bočná Rázsocha Široká a na juhu sa vypína vysokotatranský hrebeň. Do pramennej časti ústia štyri vysoko zavesené dolinky. Ťažká dolina obohacuje prírodu o plesá Horné Zmrzlé  a Ťažké, pod ktorým je 12 m dlhý Ťažký vodopád. Kačacia dolina sa môže pochváliť Hviezdoslavovým vodopádom, ktorý meria 15 m a plesami Zelené Kačacie a Kačacie pliesko. Turisticky atraktívna je Litvorova dolina, ktorej prírodnú krása dotvára Litvorove pleso. K turistickej návštevnosti Doliny Bielej vody prispieva aj najrozsiahlejšia dolina Vysokých Tatier 10 km dlhá bočná Bielovodská dolina.

Do pamäti návštevníkov sa určite vryje aj pohľad na skalný amfiteáter v pozadí. Nad dolinou sa týčia Jahňací štít, Jastrabia veža, Kolový štít, Čierny štít, Baranie rohy, Pyšný štít, Lomnický štít, Kežmarský a Malý Kežmarský štít. Rozsiahle lesy a bystrinka Kežmarská biela voda len umocňujú pocit, že sa v doline zastavil čas. Bielovodskou dolinou vedie niekoľko turistických chodníkov.

Titulná foto: Vodopád skok, autor: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Vysoké Tatry – vysokohorská turistikaVysoké Tatry s rozlohou 341 kilometrov štvorcových sú najvyšším pohorím Slovenska a Poľska. Približne tri štvrtiny horstva s typickým alpským rázom sa...

Vysokohorské chatyČastými turistickými cieľmi vo Vysokých Tatrách sú tiež vysokohorské chaty, ktoré ponúkajú návštevníkom mnohé služby vrátane ubytovania. Chaty v našic...

  • Adresa: Vysoké Tatry
  • GPS: 49°8'16.78", 20°12'56.66"