Z Brezovej do Hradiskej dolky

Levočské vrchy a priľahlé úpätia a lesy dedín Tvarožná, Hradisko, či zaniknutých Ruskinoviec boli donedávna turistom a cyklistom len obmedzene prístupné. Vďaka dlhodobej iniciatíve OOCR Tatry-Spiš-Pieniny v spolupráci s Klubom slovenských turistov Levočské vrchy-Branisko a skupinou cyklistických nadšencov so Spišskej Belej bolo vyznačených množstvo turistických a cyklistických trás, ktoré umožňujú návštevníkom bezpečný pohyb.

Nad Krizovym vrchom

Vrch Brezová je ľahko prístupný po zelenej turistickej značke z obce Hradisko. Odporúčame zaparkovať auto pri autobusovej zastávke na začiatku obce. Na vrchole sa nachádza značkársky žltý stĺp tabuľkami mnohých ďalších cyklistických a turistických cieľov. Nádherné výhľady na Vysoké Tatry, Kráľovú hoľu striedali pohľady na Slovenský raj a Slovenské Rudohorie.

Vyhlad z Brezovej

Vybrali sme sa ďalej po modrej turistickej značke na Zbojnícku lúku, cestou sa nám vynárali pohľady na Levoču a Mariánsku horu so štíhlou vežou baziliky. Po oddychu v drevenom prístrešku sme po zelenej turistickej značke zamierali cez Sedlo pod Krížovým vrchom ku rybníku v Hradiskej dolke. Príjemná prechádzka viedla po trávnatej lesnej ceste lemovanej borovicami, smrekmi a dubovým porastom s ďalšími nezabudnuteľnými výhľadmi na lyžiarske svahy v Levočskej doline a južné svahy Levočských vrchov. Od rybníka sme pokračovali krátkou trasou po asfaltovej ceste a napojili sme sa na zelenú cyklistickú odbočku na cestu do Tvarožnej. Odtiaľto je obec Hradisko vzdialená cca 2,5km. Dĺžka celej trasy bola cca 14 km.

Spracovala:
Gabriela Bodnárová
Foto: Radka Kovalčíková, Zuzana Rumlová

POZRI TIEŽ:

Levočské vrchyŠtíty Levočských vrchov na severe Slovenska dosahujú výšku 1 000 – 1 200 m n. m. (Siminy, Ihla, Repisko, Javorina). Najvyšším pohorím je Čierna hora (1 290 m n. m.). LevočaHistorická časť mesta spolu s Dielom Majstra Pavla je zapísaná do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Za mohutnými hradbami sa nachádza viac ako 300 nehnuteľných národných kultúrnych pamiatok!
  • Adresa: Brezová
  • GPS: 49°3'29.89", 20°32'32.68"