Židia a Stará Ľubovňa

Pozývame vás na výlet do Starej Ľubovne, kde môžete nahliadnuť do histórie miestnej židovskej komunity. O živote a ich tragických príbehoch v Starej Ľubovni, ale aj v regióne severného Spiša a Pienin, vie verejnosť len málo.

S cieľom zvýšiť povedomie ľudí o tejto významnej skupine ľubovnianskej spoločnosti, bol v bývalom slobodnom kráľovskom meste realizovaný nemecký projekt Stolpersteine. Ten prináša ucelený koncept osadzovania zlatých (mosadzných) kamenných kociek, s rozmermi 10 x 10 cm, po celej Európe na miestach, kde obete holokaustu žili. Týmto spôsobom sa snaží bojovať proti xenofóbii a rasovej nenávisti.

V rámci Starej Ľubovne boli osadené dve takéto mosadzné kocky na Námestí sv. Mikuláša, a to nie náhodou. Venované sú významnej rodine Blayerovcov, ktorí boli v medzivojnovom období vlastníkmi Provinčného domu, bývalého sídla Okresného úradu a v súčasnosti mestskej galérie. Osadené pamätné kocky sú venované menovite Anne Blayerovej a jej synovi Elemerovi Blayerovi, ktorí zomreli v koncentračnom tábore. Občianske združenie UM UM, o. z. pripravilo pre verejnosť tiež informačný leták so zvukovou mapou, kde sú autorské hudobné kompozície s audiokomentárom k šiestim miestam v Starej Ľubovni. Tie súvisia s históriou Židov a sú spojené do zvukovej prechádzky tzv. audiowalk. Spomínané hudobné kompozície a audiokomentáre boli vytvorené lokálnymi i medzinárodnými umelcami na festivale UM UM 2018.

Pre viac informácií kontaktujte: info@visitspis.sk

POZRI TIEŽ:

Stará ĽubovňaĽubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno... Ľubovniansky hrad a skanzenV minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.
  • Adresa: Stará Ľubovňa
  • GPS: 49°18'12.94", 20°40'1.02"