Stará Ľubovňa

Dominantou Starej Ľubovne je nepochybne Ľubovniansky hrad. Táto starobylá pevnosť stojaca na vápencovom vrchu vás očarí už z diaľky. Okrem hradu však mesto a jeho okolie ponúkajú omnoho viac. Uchváti vás zaujímavá história i svojrázna prírodná oblasť s množstvom možností na rekreáciu a turistiku. Stará Ľubovňa a jej okolie vnesú do vášho hektického života závan pokoja.

Ľubovniansky hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských korunovačných klenotov a väznením Mórica Beňovského, šľachtica, cestovateľa a neskôr kráľa Madagaskaru. Osobitnú pozornosť si zaslúži renesančný palác, ktorý bol od roku 1772 ruinou. Po 260 rokoch bol palác obnovený do takmer pôvodnej podoby. V súčasnosti sa v ňom nachádzajú expozície liehovarníctva a pivovraníctva. Dnes žije hrad podujatiami a pestrými expozíciami. Je to najviac navštevovaný hrad v Prešovskom kraji. Pod hradom sa rozprestiera aj skanzen ľudovej dediny, ktorý dotvára jedinečnú pôsobivú scenériu. Najcennejším exponátom skanzenu je gréckokatolícky kostolík z Matysovej z roku 1833.

 Ľubovniansky hrad. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Pod Ľubovnianskym hradom nájdete aj stredoveký vojenský tábor. Čas sa tu zastavil v 16. storočí. Stredoveký život v tábore vás zláka vyskúšať si historické športové disciplíny, akými je streľba z luku, kuše, hod sekerou „švajčiarkou”, jazda na koni či možnosť vystreliť si z dela alebo z najväčšieho funkčného katapultu na Slovensku. Na svoje si prídu aj tí najmenší. V areáli sa nachádza množstvo lanových a drevených preliezačiek, hojdačiek alebo stredoveký tenis.

 Stredoveký vojenský tábor. Zdroj foto: Vlasťo Slavik

V centre mesta Stará Ľubovňa neobíďte Dom ľubovnianskeho mešťana. Dom je zariadený dobovým nábytkom prevažne z 19. storočia a celú expozíciu obohacujú starožitné doplnky. Pri prehliadke zazriete aj staré dobové fotografie zo života Ľubovňanov a pohľady na starobylé ulice mestečka.

 Dom ľubovnianskeho mešťana. Zdroj foto: marmon.sk

Expozíciu nájdete pod hradom Ľubovňa. Okrem predstavenia osoby Michala Strenka ponúka expozícia možnosť prejsť sa po vojnovom zákope v celkovej dĺžke vyše 100 metrov a vidieť niekoľko podzemných bunkrov. Umiestnenie expozície má symboliku v tom, že počas druhej svetovej vojny na Ľubovnianskom hrade sídlilo nemecké komando. Expozícia obsahuje aj veľkú zbierku palných zbraní prevažne z obdobia druhej svetovej vojny, ale aj zbrane povojnovej produkcie.

 Vojenská expozícia M. Strenka. Zdroj foto: Vojenská expozícia M. Strenka

Liečivé uhličité pramene uzdravujú telo a čarovná okolitá príroda upokojuje dušu. Doprajte si oddych v podobe procedúr, sáun, masáží alebo využite vonkajšie termálne kúpalisko, jazdiareň či mnohé ďalšie služby. Prechádzkou po kúpeľnom meste Vyšné Ružbachy natrafíte na Chránený prírodný útvar Kráter, ktorý je jedinečným prameňom svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj na celom svete.

 Kúpele Vyšné Ružbachy. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

a Nestville Chocolate

Nestville park v Hniezdnom ponúka expozíciu liehovarníctva a tradičných ľudových remesiel. Počas prehliadky je možné ochutnať prvú slovenskú whisky Nestville, ktorá tu zrie v dubových sudoch. V objekte sa taktiež nachádza Rezbárska sála s najväčšou drevenou obrazovou plastikou v Európe. Ak obľubujete sladké, zavítajte aj do čokoládového kráľovstva Nestville Chocolate. Oddýchnuť si môžete pri šálke horúcej čokolády, kvalitnej káve, chuti belgických praliniek či sladkých zákuskoch domácej výroby a popritom cez sklo pozorovať výrobný proces čokolády. Hniezdne – bývalé najmenšie kráľovské mesto – sa nachádza len 5 km západne od Starej Ľubovne.

 Nestville Park. Zdroj foto: OOCR Severný Spiš – Pieniny

Hrad Plaveč

Ak budete prechádzať cez obec Plaveč, zazriete zrúcaninu hradu, ktorý pochádza z 13. storočia. Hrad Plaveč postavili na obranu cesty do Poľska, pri brode cez rieku Poprad. V roku 1856 objekt vyhorel. Z hradu sa zachovali zvyšky juhovýchodného muriva s kruhovou baštou a niekoľko múrov bývalej obytnej časti. Od roku 2014 prebieha na hrade obnova. Hrad Plaveč ponúka návštevníkom krásne výhľady na okolie.

 Hrad Plaveč. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Gréckokatolícke mariánske pútnické miesto zjavenia Panny Márie sa nachádza v obci Litmanová. Na hore Zvir sa nachádza modlitebná Kaplnka Nepoškvrneného počatia Presvätej Rodičky.

 Hora Zvir. Zdroj foto:OOCR Severný Spiš - Pieniny

V blízkosti obce Jarabina vo východných Pieninách sa nachádza Chránená prírodná rezervácia Jarabinský prielom. Miestni obyvatelia nazývajú prielom Pece. Kaňonovité údolie postupom času vyerodoval potok Malý Lipník, ktorý obkolesujú 10 až 20 m vysoké skalné steny. Najkrajšia časť prielomu je 150 m dlhý úsek. Samotná tiesňava je miestami široká len 3 metre. Prírodné bohatstvo však netvoria len tiesňavy či kaskády v okolí Jarabinského prielomu sa zachovali aj skamenené amonity či lastúrniky z jurských čias.

 Jarabinský prielom. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

POZRI TIEŽ:

Pieninský národný parkÚzemie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v
Múzeum Červený KláštorKláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

Web: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Hotel Familia 0.39 km
  • Salaš u Franka 0.40 km
  • Penzión Gurmen 0.46 km
  • Nestville Taberna 3.57 km
  • Hotel Sorea Ľubovňa 7.51 km
Ubytovanie
  • Hotel Familia 0.39 km
  • Penzión Gurmen 0.46 km
  • Nestville apartments 3.66 km
  • Hotel Sorea Ľubovňa 7.51 km
  • Penzión Litmanová 7.73 km
Výlety v okolí