Pieninský národný park

Územie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v Pieninách. Spolu s poľským Pienińskim Parkom Narodowym bola súčasťou prvého medzinárodného parku v Európe.

Letná inverzia - Richard Petrech

Pieninský národný park (PIENAP) so sídlom v Červenom Kláštore má rozlohu 3750 ha, jeho ochranné pásmo má 22 444 ha a tvorí ho celé územie Zamaguria. Z celkovej rozlohy tvoria 9 km2 lesy, ktoré dopĺňa jedinečná poľnohospodárska krajina s malými poliami, lúkami a pasienkami, na ktorých v lete stoja typické zamagurské stohy pokoseného sena.

Múzeum Červený KláštorKláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766.

Web: http://www.muzeumcervenyklastor.sk/

PIENAP je bohatý na vzácne druhy rastlín, medzi ktorými je veľa endemitov, napríklad králik Zawadzkého, púpava pieninská, arábka chochlíkatá a rebrica horská sibírska. Súčasťou druhovo pestrej fauny je 766 druhov motýľov, 99 druhov mäkkýšov a vyše 200 druhov stavovcov.

Pieniny_Splav Dunajca_Foto: Jano Štovka

Navštíviť sa odporúča najvyšší vrch Tri Koruny ležiaci na poľskej strane parku. Krásu troch ostrých skál je však možné obdivovať aj počas plavby plťou. Komplex vápencových skál Haligovské skaly láka početnými jaskyňami a dutinami. Východiskovými bodmi sú Červený Kláštor, Spišská Stará Ves alebo mesto Stará Ľubovňa.

 S Tromi Korunami, Foto: Viliam Klimko, Choď a foť 2017

Zdroj: www.ipieniny.szm.com

Titulná foto: Ľubomír Majerský; fotosúťaž Choď a foť

Pozri tiež:

PieninyPríďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he...
KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR SmerdžonkaAreál KÚPEĽOV ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka zahŕňa ubytovanie v Dome zdravia***. V hotelovom type ubytovania sa nachádzajú dvojlôžkové izby, menšie aj ro...
Jánošíkov skok (Pieniny)Povesť hovorí, že Juro Jánošík príjmal do svojej družiny len toho, kto dokázal na tomto mieste preskočiť Dunajec. Tento úsek sa nachádza pod Ostrou skalou, koryto rieky je tu 12 metrov
Prielom Dunajca (Pieniny)Prielom Dunajca je jednou z chránených zón Pieninského národného parku a jedným z obľúbených turistických cieľov okolia Červeného Kláštora.
Tri KorunyTri koruny (982 m.n.m.) sú najvyšším vrchom Pienin na poľskej strane. Týčia sa na ľavom brehu rieky Dunajec.
Haligovské skalyHaligovské skaly s rozlohou 63 hektárov sa nachádzajú v prostredí Národného parku Pieniny. Vápencové hrebene, ktoré sa týčia 300 metrov nad údolím potoka Lipník ponúkajú
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Goralská reštaurácia u Petríka 0.03 km
  • Penzión Pltník 0.05 km
  • KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka 0.05 km
  • Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov 1.48 km
  • Salaš Pieniny 2.14 km
Ubytovanie
  • Penzión Pltník 0.05 km
  • KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka 0.05 km
  • Obecný penzión Červený Kláštor 0.10 km
  • Penzión pod Troma Korunami 0.35 km
  • Privát Sokolica 0.78 km
Výlety v okolí