Pieniny

Príďte si vychutnať zaujímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku – Pieniny. Pieninský národný park (PIENAP) je rozlohou najmenší, ale svojou krásou nijako nezaostáva za ostatnými. Je v poradí druhým najstarším parkom a nachádza sa na hraniciach s Poľskom. Preteká ním rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach a obzerať nádhernú scenériu národného parku.

V srdci malebných Pienin nemožno obísť architektonickú perlu, kartuziánsky kláštor, ktorý vďaka nápaditej červenej streche dostal pomenovanie Červený kláštor. Kláštor kartuziánov v malebných Pieninách ukrýva gotické skvosty a hodnotné expozície. Možno tu vidieť i mimoriadne vzácny herbár "lietajúceho mnícha" Cypriána z roku 1766. Počas letnej turistickej sezóny ožíva kláštor rozmanitými podujatiami, koncertmi, predstaveniami pre deti a zábavno-náučnými programami pre všetkých návštevníkov.

 Múzeum Červený Kláštor. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Chata Pieniny v Lesnici je známa nielen výborným jedlom, ale aj výnimočnou goralskou atmosférou. Len na tomto mieste môžete byť pasovaný za Gorala počas špeciálneho slávnostného obradu. Chata v blízkosti hraníc s Poľskom je vhodným východiskovým bodom do Pienin, na splav Dunajca a cyklotúry.

 Chata Pieniny. Zdroj foto: www.chatapieniny.sk

Navštívte areál liečebných a klimatických Kúpeľov Červený Kláštor – Smerdžonka. Niekoľko oddychových a športových zón s voľnočasovými aktivitami si užijú návštevníci v každom veku, prípadne je možné využiť aj služby kúpeľnej reštaurácie, alebo si oddýchnuť absolvovaním liečebných a relaxačných procedúr.

Kúpele sú známe svojím rozsiahlym areálom, kde si môžete vyskúšať kneippterapiu a balančný chodník. Chôdza po rôznych materiáloch zabaví všetkých a ani si nevšimnete, aké priaznivé účinky zanechá na vašom tele.

 Kúpele Červený Kláštor - Smerdžonka. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Pieninská príroda na jednom mieste – expozícia infocentra približuje zblízka jednoduchým spôsobom hlavné pieninské biotopy: pôvodný pieninský les, lúky Pienin a Spišskej Magury, rieku Dunajec či jaskyňu Aksamitku. Územie približuje trojrozmerná plastická mapa. Všetky informácie nielen o prírode v Pieninách, ale aj o kultúrnych pamiatkach či krajine sa dozviete z nástenných posterov a rozmanitých modelov.

 Expozícia Pieninskej prírody. Zdroj foto: www.pienap.sopsr.sk

Radi by ste zažili rieku Dunajec na vlastnej koži? Potom pri návšteve Pienin rozhodne nevynechajte jeden z najfascinujúcejších zážitkov – splav Dunajca v krásnej prírode. Rieka pri Červenom Kláštore vstupuje do prekrásneho kaňonu, ktorý sa nazýva Prielom Dunajca. Raftovanie na tejto rieke je vhodné i pre menej skúsených vodákov.

Najväčšou turistickou atrakciou na spoločnom slovensko-poľskom úseku toku Dunajca je splav na tradičných drevených pltiach.

 Prielom a splav Dunajca. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Bizarné skalné veže, krasové doliny (Široká, Hlboká), dutiny a zvláštne suché korytá. V Pieninách sa nachádzajú aj jaskyne, ktorých interiér však ostáva chránený pred zrakmi turistov. Patrí k nim aj Aksamitka v Červenej skale a Zbojnícka jaskyňa pod Hrubou skalou. Jej poznávacím znamením je 5 metrov vysoké skalné okno Zbojnícka brána.

 Haligovské skaly. Zdroj foto: Alena Marhefková

Príďte si vychutnať skanzen dobových strojov. Jedinečný a jediný skanzen tohto druhu na Slovensku nájdete v rekreačnom zariadení pod Haligovskými skalami. Goralský dvor ponúka aj chutnú kuchyňu, v areáli môžete kempovať a pozrieť si domáce „gazdovské” zvieratá.

 Goralský dvor – múzeum historických strojov. Zdroj foto: Goralský dvor

Nezvyčajná Cesta minerálnych prameňov spája 12 minerálnych prameňov naprieč celým regiónom. Ide o najvýznamnejšie, ale aj menej známe pramene, ktoré môžu turisti spoznať, ochutnať a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.

 Cesta minerálnych prameňov. Zdroj foto: OOCR Severný Spiš Pieniny

Milujete bicyklovanie a prírodu? Potom si do zoznamu výletov pripíšte Singletrails Lechnica. Sieť jednosmerných horských chodníkov typu singletrails ponúka nádherné panoramatické výhľady a nezabudnuteľný cyklistický zážitok. Dva okruhy GRIFTOF (11 km) a ŠPICA (7 km) sú rovnomenne nazvané podľa vrchov, ktorými prechádzajú. Obe trate sú rodinného charakteru a s pomocou rodičov ich zvládli aj 8-ročné deti.

 Singletrails Lechnica. Zdroj foto: Singletrails Lechnica (facebook)

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR SVS

POZRI TIEŽ:

Pieninský národný parkÚzemie Pienin bolo vyhlásené za národný park v roku 1967, ale už v roku 1932 prielomová dolina Dunajca s priľahlými lesmi bola vyhlásená za Slovenskú prírodnú rezerváciu v
Stará ĽubovňaĽubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Penzión Pltník 0.21 km
  • Goralská reštaurácia u Petríka 0.25 km
  • KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka 0.28 km
  • Ubytovanie v Kláštore Kartuziánov 1.69 km
  • Salaš Pieniny 2.23 km
Ubytovanie
  • Penzión Pltník 0.21 km
  • Obecný penzión Červený Kláštor 0.27 km
  • KÚPELE ČERVENÝ KLÁŠTOR Smerdžonka 0.28 km
  • Penzión pod Troma Korunami 0.44 km
  • Privát Sokolica 0.62 km
Výlety v okolí