Kvetuska_stojaca

Na brehu plesa, rovno pod majestátnym Kriváňom, žil kedysi pracovitý haviar. V dávnych časoch sa takto hovorilo baníkovi, ktorý doloval železnú rudu.

Robota to veru nebola ľahká a o pláci, škoda reči. Raz, keď už mal haviar všetkého plné zuby a bol si istý, že toto je jeho posledné zakopanie, ozval sa mu za chrbtom ženský hlas.

Len čo sa haviar otočil, zistil, že hlas patrí tatranskej víle, ktorá mu po prvý raz spôsobila šteklenie pri srdci. Nie, nebojte sa, od toho sa neumiera. To je len príznak lásky, ktorý haviarovi a víle po ročnom stretávaní sa priniesol dcéru, Kvetušku.

Pokračovanie príbehu...

Jej krása a jemnosť boli neopísateľné. Každým dňom bola krajšia a krajšia, až ju nebolo s kým a s čím porovnať. No kým Kvetuška rástla do krásy, jej rodičia starli a starli. Jedného dňa, keď Kvetuškina mama ešte vládala ako tak chodiť, zaviedla ju na tajomné miesto Tatier – pod samotný vrchol Kriváňa. Tam jej ukázala jazierko, do ktorého čokoľvek ponoríte, premení sa na rýdze zlato. Avšak pozor, nikdy to zlato nevyberajte z jazera holými rukami, lebo dobre neskončíte. Kvetušku ale zázračné jazierko a zlato vôbec nezaujali. Mala rada, podobne ako rodičia, prechádzky po čerstvom tatranskom vzduchu, ktoré každému dodali silu a chuť do života. Vybrala sa preto na potulky po tatranských dolinách. Práve teraz v dolinách rozvoniavala materina dúška a púpava, ktoré jej aspoň na chvíľu pripomenuli mamkin vychýrený bylinkový čaj. Na bylinky, avšak tie jedovaté, chodila do tatranských dolín i najhoršia zo všetkých tatranských ježibáb – Kikimora. Tá len čo stretla Kvetušku, ihneď ju omámila akousi bylinkou a pod vplyvom čarov ju prinútila ukázať tatranský poklad.

Ten keď Kikimora nakoniec uvidela - od radosti nevedela, čo má robiť. Skákala, tancovala ako zmyslov zbavená. Po chvíli začala do jazierka hádzať kamene a skaly, ktoré sa v tom momente premenili na kusy rýdzeho zlata. Kikimora, aj keď nebola najchytrejšia, pochopila, že čokoľvek hodí do jazierka, premení sa na zlato. Rýchlo preto hádzala i svoje šaty, paličku a všetko čo jej prišlo pod ruky.

Lakomá Kikimora chcela nakoniec zlato pozhrabúvať na jednu kopu. No len čo si ruky namočila do vody, postupne skamenela. Pod Tatrami sa povráva, že všetky kusy zlata sa v tom momente premenili na kamene a veľké skaly. Zmizlo i zázračné jazierko a všade navôkol ostali len sivé kamene Kriváňa.

A Kvetuška? Tá si stihla z jazierka paličkou vytiahnúť kúsok zlata, ktorý jej zabezpečil nielen bohatstvo, ale aj pytačov na každý prst sedem. A tak konečne začal pre Kvetušku - šťastný život.

 

TREZOR NÁJDEŠ:

Náučný chodník PrameniskoÚzemím prírodnej rezervácie Tatranský národný park vedie náučný chodník Pramenisko. Na trase dlhej 800 m je šesť náučných tabúľ a dve vyhliadkové plošiny.

 

PEČIATKY ZÍSKAŠ:

Strachankovo - web
pečiatka Ždiar

StrachankovoFamily Park Strachankovo má aj počas tejto letnej sezóny pre rodiny s deťmi pripravených mnoho dobrodružstiev.

Múzeum Ždiarsky dom - web
pečiatka Ždiar

Múzeum Ždiarsky domŽdiar je rázovitá obec pod úpätím Belianskych Tatier so svojim typickým folklórom a tradíciami. Múzeum prevedie návštevníkov spôsobom života Goralov, k prehliadke patrí aj možnosť obliecť sa do ždiarskeho kraja.

Bachledka SKI&SUN - web - v infocentre
pečiatka Bachledova dolina

Bachledka Ski & SunRodinné horské stredisko BACHLEDKA Ski & Sun sa nachádza na hrebeni Spišskej Magury s nádherným výhľadom na panorámu Belianskych Tatier, len 30 km severne od mesta Poprad.

Botanická záhrada, T. Lomnica - web
pečiatka Vysoké Tatry

Botanická záhrada, Tatranská LomnicaBotanická záhrada - Expozícia Tatranskej prírody slúži na relax, prináša možnosť poznávať a pozorovať 330 druhov tatranských rastlín a stromov osídľuj...

Múzeum TANAPu, T. Lomnica - web
pečiatka Vysoké Tatry

Múzeum TANAP-uMúzeum TANAPu návštevníkov oboznamuje s charakterom tatranskej prírody, s jej ochranou a s dejinami sprístupňovania Tatier. Patrí medzi najnavštevovanejšie múzeá svojho druhu na

Poliankovo, T. Polianka - web
pečiatka Tatranská osada   

PoliankovoGaléria Poliankovo vedie v Tatrách digitálny dialóg s planétou. V strednej Európe je unikátom.                                     

Tatry vnútri, S. Smokovec - web
pečiatka Tatranská osada

Tatry vnútriNový unikátny projekt s názvom „Tatry vnútri“, predstavuje najmodernejšiu prehliadku Vysokých Tatier pod jednou strechou, a za každého počasia. Ideový...

 

 

ĎALŠIE TIPY NA VÝLETY:

Pedal PlanetPedal Planet patrí k jednej z najväčších súkromných zbierok šliapacích autíčok v Európe. Viac ako 110 exponátov z celkového počtu 300 ks je v Galérii ... Kalvária na Peknú vyhliadkuNeďaleko centra Starého Smokovca, je situovaný začiatok netradičnej krížovej cesty, zastavenia vedú popri turistickom chodníku na Peknú vyhliadku. Je ... Rainerova chataRainerova chata sa môže pýšiť prívlastkom - prvá a najstaršia chata vo Vysokých Tatrách. Postavil ju v roku 1863 Ján Juraj Rainer. Rainerka alebo inak... Zelené plesoMalebné Zelené pleso sa nachádza vo východnej časti Vysokých Tatier. Je to nádherné ľadovcové jazierko v závere najvýchodnejšej vysokotatranskej doliny, v nadmorskej výške 1540 Vodopády Studeného potoka (Vysoké Tatry)Studenovodské vodopády predstavuje skupina viacstupňových, kaskádových vodopádov. Vodopády patria k najnavštevovanejším turistickým cieľom vo Vysokých Tatrách. Túra na Vysoké Tatry pre rodiny s deťmiObjavte Vysoké Tatry s celou rodinou. Máme pre vás tipy na výlety, ktoré zvládnu aj deti. Poliankovo, Tatranská Polinka (digitálna galéria) Ak si my... Belianska jaskyňaBelianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách. OsturňaMalebné drevenice a nádherná príroda. Taká je Osturňa. Živý skanzen tvorí 157 pamiatkovo chránených objektov. Najstarších obyvateľov môžete stretnúť v tradičnom ľudovom kroji.