Bachureň

Bachureň je navjvyšší vrch rovnomenného pohoria, ktoré je ešte nižším pohorím než susedné Branisko, od ktorého ho oddeľuje Lačnovské sedlo. Rozkladá sa na severovýchodnom Slovensku v častiach okresov Sabinov a Prešov.

Bachureň je zalesneným pohorím s množstvom lúk a pastvín, ktoré ponúkajú príležitosti na príjemnú a nenáročnú pešiu turistiku, cyklotúry v lone krásnej prírody s nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu.

Cestou na Bachureň, Zdroj - kamnavylet.sk

Jedným z najnavštevovanejších cieľov tohto flyšového pohoria je jeho najvyšší rovnomenný vrch, ktorý sa vypína v nadmorskej výške 1 081 m n. m. Jeho čaro spočíva v rázovitom krajinnom reliéfe, kde sa striedajú pomerne zachované lesy so širokými lúčnymi pasážami.

Vrchol je z jednej strany zarastený húštinou, avšak ponúka obmedzené, no ďaleké výhľady. Z vhodných lokalít je mimo okolitých vrchov dobre pozorovateľných viacero susedných pohorí. Vskutku krásny pohľad na Vysoké Tatry, susedné Branisko s dominantnou Smrekovicou, Levočské vrchy a dolinu Čierny Močiar. Okrem výhľadov tu na vás čaká aj drevená lavička, aby ste si mohli nielen vychutnať to čaro, ale aj, aby ste si oddýchli a načerpali energiu.

Vrch je prístupný po značených turistických chodníkoch vedúcich z obcí Nižný Slavkov, Vyšný Slavkov či Lačnov do Sedla pod Bachurňou.

Prístup:

 • po zeleno značenom turistickom chodníku:
  • zo Sabinova cez Marduňu (873 m n. m.) a Javor (931 m n. m.)
  • z osady Lačnov cez sedlo Magura a Bachureň
 • po červeno značenej trase:
  • z obce Hermanovce cez vrch Buče (1 005 m n. m.) a sedlo Bachureň (pripojenie na zelenú)
  • z Nižného Slavkova cez sedlo Bachureň
 • po žltej trase z Renčišova cez sedlo Buče (pripojenie na červenú)

Turistická prístupnosť

Najvyšší vrch rovnomenného pohoria Bachureň ponúka nádherný panoramatický výhľad. Na Bachureń sa dostaneš viacerými trasami,je to len na tebe. 

Začiatok trasy: uvedené vyššie

Koniec trasy: Bachureň (1 081 m n. m.)

Čas: v závislosti od vybranej trasy, z Lačnova 1 hod. 15 minút

Vzdialenosť: 3 km

Stúpanie: ↗ 240 m

Klesanie: ↘ 15 m

Najvyšší bod: 1 081 m n. m.

Najnižší bod: 781 m n. m.

Pozri tiež:

Lačnovský kaňonLačnovský kaňón je malebnou rokľovitou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Je dlhá asi 2 km, má strmé svahy a