Lačnovský kaňon

Lačnovský kaňon je malebnou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačnovský potok.

Túto krásnu lokalitu možno nájsť nielen v mapách, ale aj v literatúre pod rôznymi názvami – najčastejšie sa označuje ako Lačnovský kaňon, no niektorí ju nazývajú aj Malým Slovenským rajom. Tiesňava je dlhá asi 2 km a na dne sa v niektorých miestach rozširuje. V úžinách sa vytvorili dokonca aj vodopády.

Lačnovský kaňon má strmé svahy a vysoké steny s bizarnými skalnými útvarmi. Medzi najznámejšie patrí Kamenná Baba, ktorá svojím tvarom pripomína ženu s dieťaťom v náručí. Legenda vraví, že ide o zlú macochu, ktorá chcela svoje nevlastné dieťa zhodiť zo skaly, no než tak stihla učiniť, skamenela. Medzi ďalší zaujímavý útvar patrí Mojžišov stĺp vysoký 60 m a skalné okno Vrátnica.

 Foto: Lýdia Pribulová

V roku 1965 bolo toto územie vyhlásené za štátnu prírodnú rezerváciu s názvom Kamenná baba. Môžeme v nej obdivovať vzácnu a rôznorodú vegetáciu. V skalách sa nachádzajú aj známe jaskyne Komín či Zlá Diera.
Kaňonom možno prejsť po červenej značke z Lipoviec do Lačnova,so začiatkom na rázcestí Lačnovského kaňonu 

Nedotknutá dedinka Lačnov v horskej lokalite je ako jedna z mála na Slovensku úplne zachovalá. Atmosféru dotvárajú chalupy so studňami a drevenými žľabmi, v ktorých je priezračná voda. V dedinke žije len 10 obyvateľov.

Zdroj: www.zsbertot.edu.sk, Wikipédia, KOCR SVS

Titulná foto: Lýdia Pribulová

POZRI TIEŽ:

Jaskyňa Zlá dieraV pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa. Kamenná babaKamenná baba predstavuje národnú prírodnú rezerváciu a zároveň územie európskeho významu. Situovaná je v katastroch obcí Lipovce a Lačnov v okrese Prešov, má rozlohu 340 hektárov a
  • Adresa: Lačnov, 08236
  • GPS: 49°4'11.77", 20°55'34.78"
  • Email: info@micpresov.sk
  • Kontakt: +421(0)51/3248877