Belianska jaskyňa

Belianska jaskyňa je jedným z podzemných klenotov Slovenska. Zároveň ide o jedinú sprístupnenú jaskyňu vo Vysokých Tatrách.

Pokochajte sa pohľadom na strednoriasové vápence, pagodovité stalagmity či jaskynné jazierka (Palmová sieň, Zlaté jazierko). Dych vyrážajúci je pohľad na dómovité priestory vyzdobené nádhernými sintrovými vodopádmi. Prírodné kvapľové úkazy s dĺžkou aj vyše 50 metrov si rovnako vyslúžili svoje názvy – Vysoký dóm, Dóm SNP či Zbojnícka komora. Návštevníkom neujdú ani rôzne formy sintrovej výplne (Galéria, Klenotnica, Biela sieň).

 Symbol Belianskej jaskyne, Foto: Vladimír Ruček - Choď a foť 2020

Turistov láka 2 m vysoký kvapľový stĺp v Zrútenom dome pripomínajúci šikmú vežu v Pise. Súčasťou prehliadky je aj Hudobná sieň. Vďaka svojim akustickým podmienkam sa osvedčila i ako výborné miesto na koncerty klasickej hudby. 

Beliansku jaskyňu navštívia každoročne turisti z celého sveta. Z celkovej dĺžky 3829 m je sprístupnených vyše 1000 metrov jaskynných chodieb.

 Belianska jaskyňa. Foto: Jano Štovka, MQEP

Klimatoterapia 

V Belianskej jaskyni sa liečia pacienti s ochorením dýchacích orgánov. K dispozícii je sterilné prostredie, prírodný aerosól a minimálna prítomnosť baktérií – podmienky, ktoré už niekoľko rokov pomáhajú zlepšiť stav pacientom z celého sveta. 

INFO, otváracie hodiny a cenník: TU

POZRI TIEŽ:

Múzeum Ždiarsky domŽdiar je rázovitá obec pod úpätím Belianskych Tatier so svojim typickým folklórom a tradíciami. Múzeum prevedie návštevníkov spôsobom života Goralov, k prehliadke patrí aj možnosť obliecť sa do ždiarskeho kraja. Jezerské jazeroJuhovýchodne od obce Jezersko, pod strmým svahom Spišskej Magury, sa nachádza chránený prírodný výtvor Jezerské jazero. Jazero vzniklo pravdepodobne zosuvom hornín po uklonenej kryhe Cyklotrasa Spišská Belá - Tatranská KotlinaBelianska cyklotrasa v dĺžke 9 km spája Spišskú Belú a Tatranskú kotlinu. Trasa sa začína pri Belianskom rybníku (za mestom) a pozdĺž cesty č. I/67 vedie až na začiatok k Tatranskej Belianske TatryPohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, tiahnuci sa vo východno-západnom smere, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. „Bod dotyku„ týchto