Čergovský Minčol

Národná prírodná rezervácia Čergovský Minčol je zaradená v rámci európskej sústavy chránených území NATURA 2000 do zoznamu území európskeho významu. NPR je vyhlásená na ochranu typickej horskej karpatskej kveteny so zastúpením východokarpatských prvkov a lesných spoločenstiev najvyšších polôh Čergova. Najvyšším bodom pohoria Čergov je Minčol (1 157 m n. m.).

Čergovský Minčol je pravidelne vyhľadávaný vďaka svojim čučoriedkovým a brusnicovým holiam, ktoré sú liekom na mnohé neduhy. Prírodná rezervácia vo svojich útrobách ukrýva aj množstvo vzácnych pestro kvitnúcich rastlín, akými je podbelica alpínska či ľalia zlatohlavá.

Milovníkov horských lúk očaria vrcholové lúky, ktoré vznikli odlesňovaním hrebeňov za účelom pastvy kôz a oviec. Aj napriek tomu pokrývajú lesy až 99 % chráneného územia.

 Výstup na Minčol, Ján Kováč

Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935 ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

 Zdroj: kyjovcik.sk

Pohorie Čergov s rozmermi 29 × 17 kilometrov sídli na flyšovom podklade. Na východe hraničí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s Levočskými vrchmi a na severe s Pieninami a Poľskom.

K známym čergovským lyžiarskym strediskám patrí Veľká Javorina (1 098 m n. m.) a Solisko (1 056 m n. m.).

 Pavol Hradiský

Turistická prístupnosť

Z obce Kyjov vedie na čergovský Minčol modrá turistická trasa vedúca cez očarujúce vrcholové lúky, ktoré vznikli odlesňovaním hrebeňov za účelom pastvy kôz a oviec. Na vrchole Minčola sa nachádza železobetónový pilier, ktorý bol postavený v rokoch 1931 až 1935, ako jeden zo sedemnástich bodov trigonometrickej siete I. rádu. Minčol ponúka prekrásne panoramatické výhľady na pohorie Čergov, Pieniny, Tatry, ale aj pohľad do doliny Tople, ktorá pramení na jeho východnom svahu.

Začiatok trasy: Kyjov (670 m n. m.)

Koniec trasy: Minčol (1 157 m n. m.)

Čas: 1:50 h

Vzdialenosť: 5,1 km

Stúpanie: ↗ 497 m

Klesanie: ↘ 10 m

Najvyšší bod: 1 157 m n. m.

Najnižší bod: 668 m n. m.

 Miesto s nálepkou - Zimná výzva

Zdroj titulná foto: Jaroslav Kačmar

POZRI TIEŽ:

Spiaci mníchSkalný útvar Spiaci mních pri obci Kamenica je obľúbeným miestom výletov. Už zďaleka púta pozornosť nezvyčajným tvarom, ktorý pripomína postavu ležiaceho mnícha. Kamenický hradNa vápencovom brale v pohorí Čergov leží zrúcanina Kamenického hradu. Od svojho vzniku v roku 1248 zmenil niekoľkých majiteľov, odolával nátlakom nepriateľov, až v roku 1556 zanikol. Centrum ľudovej kultúry a mlyn v KrivanochKrivany, šarišská obec v okrese Sabinov, je rodiskom známeho etnológa, folkloristu, zberateľa a pedagóga Jána Lazoríka. Zanietený milovník tradícií zozbieral poklad vo forme
  • Adresa: Lipany
  • GPS: 49°13'54.52", 20°59'46.93"