Cigeľka

V minulosti sa obec Cigeľka preslávila kúpeľmi. Liečili sa v nich žalúdočné a kožné choroby, choroby horných dýchacích ciest, srdca a ciev. Kúpele síce zanikli, no liečivé pramene sa využívajú dodnes. Sú zdrojom aj jednej z najznámejších minerálnych vôd Prešovského kraja – Cigeľky. Tá sa plní v závode Cigeľka, Minerálne vody a. s., Prešov.

Prameň Ladce I

V obci Cigeľka je miesto pripomínajúce rozprávku. Osamelá lipa, pod ňou dva kríže, pole a v ňom prameň minerálnej vody. Voda sa z prameňa Ladce I naberá načieraním a vytvára červený povlak. Okrem toho, že lieči aj výborne chutí.

Prameň v obci

V drevenom altánku na dolnom konci obce vyviera ďalší prameň. Aj jeho minerálna voda je voľne dostupná a vytvára červený povlak.

Prameň Apollo

Aj voda z prameňa Apollo vytvára červený povlak. Zachytáva sa do dreveného kadlubu, ktorý leží pri potoku za areálom plniarenského závodu.

Cigeľka I (Štefan)

Priamo v areáli závodu sa nachádza vrt Štefan, ktorý vyviera najintenzívnejšie. Avšak z dôvodu zvýšenia výdatnosti prameňa CH-1 bola studňa v roku 1990 zabetónovaná.

Cigeľka VIII CH-1

Prameň minerálnej vody sa nachádza za plotom závodu. Je zdrojom vody, ktorá sa plní do fliaš a predáva pod názvom Cigeľka. Obsahuje vzácne minerálne prvky, akými sú bróm, kyselina boritá, jód, sodík a chlór.

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, FričkaDrevený gréckokatolícky chrám sv. archanjela Michala stojí uprostred obce Frička na miernej vyvýšenine od roku 1829. Z tohto obdobia si chrám zachoval svoju súčasnú podobu aj napriek tomu, Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov. Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...
  • Adresa: 086 02 Cigeľka
  • GPS: 49°24'24.23", 21°10'39.6"