Drevený chrám, Habura

Gréckokatolícky drevený chrám sv. biskupa Mikuláša v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili začiatkom 16. storočia. Dnes stojí na mieste pôvodného chrámu jeho verná kópia.

Pôvodný drevený chrám pochádzal zo 16. storočia. O 200 rokov neskôr postavili v obci murovaný kostol a pôvodnú drevenú stavbu venovali susednej dedinke Malá Poľana.

Po vzniku Československej republiky ho Malá Poľana predala českému mestu Hradec Králové, ktoré ho dalo rozobrať a previezť do mestského parku Jiráskovy sady. Tam ho znovu zostavili ako pamiatku československým legionárom bojujúcim nielen v Karpatoch, ale na všetkých frontoch prvej svetovej vojny.

Zatiaľ čo v Čechách je pôvodný kostolík odsvätený a slúži na muzeálne účely, jeho nová replika v Habure slúži pôvodnému účelu – na bohoslužby.

Gréckokatolícky drevený chrám sv. biskupa Mikuláša v Habure je trojdielny, trojpriestorový, trojvežový. Konštrukcia chrámu je zrubová, veža stĺpová. Telo veže je pokryté šindľami a doskami. V chráme boli pôvodne tri zvony.

Ikonostas sa v chráme nenachádza, pričom sa predpokladá, že je v rôznych múzeách, alebo v súkromných zbierkach.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Obora v obci HaburaV obci Habura, 10 km od Medzilaboriec, sa nachádza obora pre zvieratá. Tento oplotený pozemok s rozlohou 70 ha vznikol najmä kvôli deťom, ich vzdelávaniu a možnostiam stráviť voľný čas v Monastyr Krásny BrodJeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.