Súčasťou expozícií z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej bol Warhol pokrstený. Medzi vzácnosti patrí aj pôvodná listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov. Exkluzívnu zbierku dopĺňajú slnečné okuliare, fotoaparát či legendárny magnetofón.
Červený Lenin vs. Mick Jagger
Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola, zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia, a to prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969. K najvýznamnejším zaraďujeme portfólio 10 najznámejších Židov 20. storočia či portfólio Ladies and Gentlemen.
Medzi najkontroverznejšie sprístupnené práce patria serigrafie Kladivo a Kosák či Červený Lenin. V múzeu sa návštevníci môžu stretnúť s frontmanom Rolling Stones Mickom Jaggerom, herečkou Ingrid Bergmanovou či prezidentom Teddym Roosveltom v pop artovom spracovaní Andyho Warhola.
Viac ako obyčajné múzeum
Warholovo múzeum je okrem galérie tiež múzejno-edukačnou inštitúciou, ktorá poskytuje poradenskú činnosť v problematike muzeoedukológie, výtvarnej teórie, v možnostiach múzejno-manažérskych aktivít a venuje sa aj vedecko-výskumnej činnosti v oblasti výtvarnej teórie a kritiky aktuálneho vizuálneho umenia.
Viac informácií: muzeumaw.sk
Titulná foto: Jano Štovka, MQEP
POZRI TIEŽ:




