Múzeum moderného umenia Andyho Warhola v Medzilaborciach

Múzeum moderného umenia A. Warhola v Medzilaborciach ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich i zahraničných umelcov.

Súčasťou expozícií z umelcovho života je autentická košieľka, v ktorej bol Warhol pokrstený. Medzi vzácnosti patrí aj pôvodná listina, ktorou sa zriekol dedičných majetkov v rodisku svojich rodičov. Exkluzívnu zbierku dopĺňajú slnečné okuliare, fotoaparát či legendárny magnetofón.

 Foto: Jano Štovka, MQEP

Červený Lenin vs. Mick Jagger

Hlavnú expozičnú časť múzea tvorí stála expozícia diel Andyho Warhola, zastupujúca všetky jeho tvorivé obdobia, a to prevažne vo forme serigrafií – sieťotlačí. K najstarším datovaným patria dve serigrafie Campbellovych polievok z roku 1969. K najvýznamnejším zaraďujeme portfólio 10 najznámejších Židov 20. storočia či portfólio Ladies and Gentlemen.

Medzi najkontroverznejšie sprístupnené práce patria serigrafie Kladivo a Kosák či Červený Lenin. V múzeu sa návštevníci môžu stretnúť s frontmanom Rolling Stones Mickom Jaggerom, herečkou Ingrid Bergmanovou či prezidentom Teddym Roosveltom v pop artovom spracovaní Andyho Warhola.

 Foto: Jano Štovka, MQEP

Viac ako obyčajné múzeum

Warholovo múzeum je okrem galérie tiež múzejno-edukačnou inštitúciou, ktorá poskytuje poradenskú činnosť v problematike muzeoedukológie, výtvarnej teórie, v možnostiach múzejno-manažérskych aktivít a venuje sa aj vedecko-výskumnej činnosti v oblasti výtvarnej teórie a kritiky aktuálneho vizuálneho umenia.

Viac informácií: muzeumaw.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Chrám sv. Ducha, MedzilaborceAzda najrajšou dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce je kultúrna pamiatka Chrám svätého Ducha. Chrám sa týči na vyvýšenine centra mesta Med... Miniskanzen MedzilaborcePôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec. Socha kniežaťa Laborec – HaburaV okolí Habury treba vidieť nielen drevený kostolík, oboru zvierat, ale určite aj bronzovú sochu kniežaťa Laborca. Nádherné výhľady na okolitú prírodu a majestátnosť Monastyr Krásny BrodJeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Kamjana – Čertov kameňČertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994.