NKP Solivar

Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka, ktorá patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky, pochádzajúci zo 17. storočia.

 Solivar Foto: Ján Kováč

Solivar je historicky najvýznamnejším soľným ložiskom s množstvom zachovalých technických pamiatok súvisiacich s ťažbou soli. Už v stredoveku tu vyvierali soľné pramene, z ktorých sa získavala soľ. V roku 1572 sa tu začalo s hlbinnou ťažbou.

Zatopenie baní podzemnou vodou v roku 1752 si vyžiadalo novú technológiu. Baňa sa zmenila na podzemné soľné jazero. To si vyžiadalo uplatnenie dovtedy nepoužívanej technológie – čerpanie soľanky v kožených mechoch pomocou gápľa, čerpadla poháňaného koňmi alebo volmi.

 Solivar – nádrž na soľanku. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Jeden z gápľov nad šachtou Leopold z 19. storočia sa zachoval dodnes a je prístupný verejnosti. V Solivare možno okrem neho vidieť nádherný zrekonštruovaný Sklad soli, zásobníky soľanky, tzv. četerne, varňu František, klopačku a kaplnku sv. Rócha.

Objekt Sklad soli v Solivare dvakrát vyhorel. Po prvom požiari v roku 1819 bola zrekonštruovaná strecha, pristavené druhé poschodie a veža s hodinami. Pri druhom požiari 18. mája 1986 plamene pohltili väčšinu budovy.

Po 30 rokoch sa národná kultúrna pamiatka Solivar v Prešove môže vďaka rozsiahlej rekonštrukcii znovu používať v celom rozsahu a návštevníci môžu spoznávať aj túto zaujímavú etapu histórie techniky na Slovensku.

Návšteva NKP Solivar je zážitkom, ktorý návštevníkov prenesie do čias, keď prešovská soľ bola nad zlato...

 Solivar – gápeľ. Foto: Jano Štovka (MQEP)

Informácie, expozície a otváracie hodiny: NKP Solivar

Zdroj: Vydavateľstvo Dajama, Slovenské technické múzeum (Košice), OOCR Región Šariš

Titulná foto: Jano Štovka (MQEP)

POZRI TIEŽ:

Hrad ŠarišŠarišský hrad patrí k najrozsiahlejším stredovekým hradom na Slovensku. Jeho celková zastavaná plocha prevyšuje 2,7 hektára. Je postavený na Šarišskom vrchu nad mestečkom Ortodoxná synagóga v PrešoveInteriér synagógy zdobia nádherné ornamentálne maľby, vďaka čomu patrí synagóga k najkrajším na Slovensku. Stále sa využíva ako modlitebňa. Popri tom funguje i ako múzeum s expozíciou Múzea židovskej kultúry. Krajské múzeum v Prešove - Rákociho palácNajkrajší mestský palác Horného Uhorska – takýto titul mala renesančná stavba v tej najlukratívnejšej polohe Prešova v čase svojho vzniku v 16. storočí. Dnes v ňom sídli Krajské múzeum s bohatými expozíciami, vrátane najväčšej zbierky hasičskej techniky na Slovensku. Kalvária v PrešoveKalvária je barokový komplex vypínajúci sa na nevysokom kopci na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po