Kežmarský hrad

Dominantou podtatranského mesta Kežmarok je Kežmarský hrad, ktorý sa zapísal do dejín tatranskej turistiky ako východisko prvého známeho turistického výletu do Vysokých Tatier. Je jediným úplne zachovalým hradom na Spiši. 

Unikátna expozícia historických vozidiel a hasičskej techniky

Na hrade sa môžete pokochať jedinečnou expozíciou historických vozidiel a hasičskej techniky (bezbarierová), v ktorej môžete vidieť unikátne autá a motorky zapožičané od členov Veteran Car klubu z Popradu a zo zbierky Múzea v Kežmarku hasičskú techniku. Unikátne hasičské auto Škoda 154 (1929), jediné svojho druhu v Európe, hasičské vozy s ručnými striekačkami a mnohé iné.

 Foto: Ing. Drahomír Thomay

Medzi stále expozície hradu patria expozícia venovaná cechom a remeslám, expozícia zbraní, streleckého spolku či expozícia lekára Dr. Alexandra, ktorý si ako prvý na Slovensku zaobstaral röntgenový prístroj a vo významnej miere prispel k výskumu vynálezu "X" lúčov.

V roku 1931 otvorili v časti hradného komplexu prvé expozície regionálneho múzea. Po generálnej oprave hradu v rokoch 1962 až 1985 sa muzeálne zbierky rozšírili a v súčasnosti si návštevníci môžu prehliadnuť viaceré expozície a v letnej sezóne aj divadelné predstavenia počas nočných prehliadok hradu.

Veľkou výhodou je prístup autom až k hradu – hrad sa nachádza v centre mesta.

Prvý známy výlet do Vysokých Tatier

Hrad preslávila historickým činom hradná pani Beata Laská, ktorá sa v roku 1565 vydala v spoločnosti niekoľkých mešťanov z Kežmarku na výlet do neďalekých Snežných hôr, dnes nazývaných Tatry. Keď sa kňažná o tri dni vrátila od Zeleného plesa domov, rozhnevaný manžel, hradný pán Albert Laský, ju za trest uvrhol do hradnej veže, kde ju v drsných podmienkach väznil dlhých šesť rokov. Jediným milosrdenstvom pre nešťastnú kňažnú boli dve malé okná, jedno s výhľadom na milované Snežné hory a druhé na podávanie jedla.

Čierna pani 

Každý správny hrad má minimálne jedno vlastné strašidlo. Kežmarský hrad nie je výnimkou. Za jeho múrmi sa dodnes prechádza Čierna pani. Odetá v čiernych šatách so zväzkom kľúčov za pásom. Kým hradný pán Thököly bojoval v bitkách, mala na starosti jeho komnaty ako kľučiarka. Hradné múry však ukrývali skrytý poklad, ktorý kľučiarku veľmi lákal. Hľadala a sliedila po hrade dovtedy, kým poklad nenašla. Keď to Thököly zistil, kľučiarku preklial, aby už nikdy nenašla ten najdôležitejší poklad - pokoj v duši. A tak kľučiarka aj stovky rokov po smrti blúdi po nádvoriach a hľadá svoj stratený poklad...

Otváracie hodiny a viac informácií: www.kezmarok.com

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Evanjelické lýceum a knižnica v KežmarkuEvanjelické lýceum v Kežmarku je kultúrnou pamiatkou s bohatou históriou. Pôsobilo a študovalo tu množstvo osobností slovenských i európskych dejín – mnohí z nich sa stali významnými Drevený artikulárny kostol v Kežmarku (UNESCO)Kostol bol postavený v r. 1717 bez použitia kovových klincov. Na stavbe pracovali švédski námorníci, vďaka čomu strop pripomína obrátenú provu lode a okrúhle okná sú podobné lodným oknám. Do kostola sa vojde až 1540 ľudí!