Kopské sedlo (z Tatranskej Javoriny)

Kopské sedlo patrí medzi trávnaté sedlá a nachádza sa na konci hlavného hrebeňa Vysokých Tatier vo výške 1 749 m n. m.. Oddeľuje Vysoké Tatry od Belianskych a leží medzi Jahňacím štítom a Hlúpym. Prechádza ním množstvo značkovaných turistických trás a poskytuje krásne pohľady do dolín Zadné, Predné Meďodoly a taktiež na dovysoka rastúci Jahňací štít a Beliansku kopu. 

Trasa: Tatranská Javorina (1000m) - rázc. pod Muráňom - Kopské sedlo (1749m) , naspäť rovnakou cestou . Celkový čas

Turistická trasa vedúca pod zrázmi západnej časti Belianskych Tatier, časť diaľkovej modro značenej trasy spájajúcej južnú a severnú časť pohoria.

Z Tatranskej Javoriny sa vyberieme po modrej značke lesnou cestou popri riečke Javorinka až na poľanu pod Muráňom. Prejdeme poľanou a lesom pokračujeme k tiesňave nazývanej Bránka, ktorou preteká Meďodolský potok. Vedľa potoka ďalej lesom. Pred nami sa otvára panoráma Zadných Meďodolov a severozápadná časť Belianskych Tatier. Prekročíme potôčik a vystupujeme širokou horskou lúkou hore svahmi Ždiarskej Vidly. Vo veľkých zákrutách traverzujeme viacero žľabov a chrbtov až na Kopské sedlo. Tu sa geograficky končia Vysoké Tatry.

Úsek rázc. pod Muráňom - Kopské sedlo: 1.11.- 15.6. UZAVRETÝ!

Náročnosť: Strednenáročná, poldenná, prevýšenie: 749m

Dĺžka trasy: 17,8 km

Varianta: 

  • okruh z Bielej Vody
  • zo Ždiaru a späť
  • prechod zo Ždiaru do Tatranskej Kotliny

Zdroj: hikemates.com, kamnahory.sk

Zdroj titulná foto: tatryportal.sk