Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Ľubica

Farský rímskokatolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie v Ľubici, pochádzajúci z polovice 13. storočia, je najväčším dvojloďovým kostolom na Spiši.

Kostol bol postavený ešte v románskom slohu so štvorcovou svätyňou. Bol pomerne veľký, s honosným portálom na južnej strane. Svoj dnešný gotický charakter nadobudol okolo roku 1330.

Okolo roku 1510 bol kostol vybavený modernými gotickými oltármi a zariadením z levočskej dielne Majstra Pavla. Spomedzi diel, ktoré vtedy vznikli, bol honosný najmä hlavný oltár. Dodnes sa však z neho zachovala len oltárna skriňa so sochou Panny Márie, Ježiška a jednej svätice.

Zvláštnosťou je, že celý kostol je pomaľovaný neskorobarokovou iluzívnou maľbou z roku 1772. Jej autor a fundátor P. Anton Wisniewski je namaľovaný na ľavej strane svätyne.

V Kostole Nanebovzatia Panny Márie v Ľubici stojí za pozornosť aj ranogotické rozetové okno, ktoré je jednou z najstarších pamiatok kostola. Takýto typ rozety je pritom na Slovensku zriedkavý a vyskytuje sa najmä v západnom Francúzsku na románskych architektúrach.

Zdroj: www.farnostlubica.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

  • Adresa: Povstalecká 1257/53, 059 56 Ľubica
  • GPS: 49°7'16.9", 20°27'3.38"
  • Web: https://www.obeclubica.sk/