Livovská jelšina

Livovská jelšina je prírodná rezervácia, ktorá zaberá oblasť v poriečnej nive rieky Topľa od Livova k Lukovu, v okrese Bardejov. Za prírodnú rezerváciu s rozlohou 13,17 ha bola vyhlásená v roku 1986.

V Livovskej jelšine sa nachádzajú mimoriadne cenné brehové porasty jelše sivej a masový výskyt chránenej paprade perovníka pštrosieho. Perovník pštrosí (lat. Matteucia struthiopteris) sa nachádza v okolí potoka až k obci Lukov, ale jeho najväčší výskyt môžeme pozorovať priamo v rezervácii Livovská jelšina. Papraď tvorí súvislé porasty viditeľných rozmerov.

Zdroj textu a titulnej foto: OOCR ŠARIŠ BARDEJOV

POZRI TIEŽ:

Drevený chrám, Lukov – VenéciaGréckokatolícky drevený chrám svätých Kozmu a Damiána v Lukove – Venécii stál pôvodne v obci Nová Ves pri Novom Sonči v Poľsku. Obyvatelia Venécie chrám odkúpili a previezli do svojej obce. Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby. Drevený chrám, KrivéGréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša v obci Krivé upúta svojou krásou každého návštevníka. Zrubový chrám pochádzajúci z roku 1826 stojí na mieste staršej stavby z roku 1718,
  • Adresa: Katastrálne územie: Livov, Lukov
  • GPS: 49°15'58.42", 21°5'41.87"