Drevený chrám, Krivé

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Lukáša v obci Krivé upúta svojou krásou každého návštevníka. Zrubový chrám pochádzajúci z roku 1826 stojí na mieste staršej stavby z roku 1718, ktorej boli ponechané iba steny po stranách. Radikálnou prestavbou zanikla pre tento región typická trojvežatosť.

Drevený chrám v Krivom má obdĺžnikový pôdorys s polygonálnou svätyňou, predlženou loďou, babincom a štvorcovou vežou.

Interiér upúta štvorradovým ikonostasom s ikonami z rôznych časových období. Obzvlášť zaujímavé sú ikony mimo ikonostasu. Medzi tie hodnotnejšie patria tempery na dreve z konca 16. storočia – Bohorodička Hodigitria s pochvalou, Spasiteľ s nebeskými silami, Michal svätý archanjel a Krst Krista v Jordáne – ktoré pravdepodobne pochádzajú zo spomínaného staršieho chrámu.

Drevený chrám v obci Krivé bol opravovaný v rokoch 1965 – 1970. V roku 2003 boli opravené základy chrámu a v roku 2006 bola zreštaurovaná veža. V roku 2010 bolo zrekonštruované ostatné opláštenie chrámu a elektroinštalácia.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Drevený kostol, Hervartov (UNESCO)Najstarší drevený kostol na Slovensku, postavený v 15. storočí z červeného smreka. V každom storočí pribudli v kostolíku nové prvky výzdoby, k najcennejším patria nástenné maľby. Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku...