Medzilaborce

Medzilaborce, nachádzajúce sa v blízkosti štátnych hraníc, majú toho veľa čo ponúknuť: prechádzku históriou, turistické možnosti či spoznávanie slovenských vojnových dejín. A ak patríte medzi milovníkov umenia, očarí vás Múzeum moderného umenia Andyho Warhola s druhou najväčšou zbierkou jeho diel na svete.

Chrám Svätého Ducha bol postavený v staroruskom renesančnom slohu v roku 1949 ako pomník padlým v prvej svetovej vojne. Stojí na mieste starého dreveného pravoslávneho kostolíka, ktorý zničila druhá svetová vojna. K internej výzdobe patrí až 360 ikon. Na tejto výzdobe sa okrem miestneho majstra z Medzilaboriec podieľal i svetoznámy grécky ikonopisec žijúci v USA, Dimitrios Leussis.

 Chrám Svätého Ducha. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Chrám Nanebovstúpenia Pána postavený na návrší je dominantou obce Čertižné. Vybudovaný bol v roku 1928 a od roku 1963 je zapísaný do zoznamu slovenských národných kultúrnych pamiatok. Architektúra chrámu východného obradu v sebe spája viacero štýlov. V interiéri sa nachádza starobylý bohato zdobený drevený ikonostas a kamenná krstiteľnica z 15. storočia. Pravidelné bohoslužby v ňom vykonáva gréckokatolícka cirkev.

Kópia dreveného sakrálneho objektu sv. Mikuláša, Habura

Pôvodný drevený chrám v obci Habura neďaleko Medzilaboriec postavili v rokoch 1502 – 1510 ako pravoslávny. Dnes na tomto mieste stojí jeho verná kópia. V roku 1740 v obci postavili murovaný kostol a pôvodnú drevenú stavbu venovali susednej obci Malá Poľana. Momentálne sa pôvodný kostol nachádza v Mestskom parku Jiráskovy sady.

 Kópia dreveného sakrálneho objektu v Habure. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Monastyr Zoslania sv. Ducha v Krásnom Brode je jedným z najstarších monastierov na Slovensku. Označovaný je aj ako „rusnácky Devín”. Postavený bol v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák. Romantická zrúcanina je častým cieľom výletov smerujúcich k blízkemu Čertovmu kameňu.

 Monastyr. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Socha kniežaťa Laborca nachádzajúca sa v blízkosti Habury je umiestnená nad obcou, na vrchu nad dreveným kostolom. Vysoká je vyše 5 metrov a stojí na takmer 2-metrovom podstavci z prírodného kameňa. Socha je postavená na pamiatku kniežaťa Laborca a ako symbol jednoty Rusínov, čo vyjadruje schránka so zeminou zo 106 rusínskych obcí uchovaná v podstavci pod sochou.

 Socha kniežaťa Laborca. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Múzeum Andyho Warhola sa zaoberá predovšetkým aktuálnymi tendenciami súčasného umenia a hlavne životom a dielom Andyho Warhola. Múzeum ponúka niekoľko expozícií, ktoré predstavujú nielen život a revolučné diela zakladateľa pop artu, ale aj diela súčasných domácich a zahraničných umelcov.

 Múzeum moderného umenia A. Warhola. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Expozícia v múzeu pozostáva z originálov diel Andyho Warhola, kde sú zastúpené všetky tvorivé obdobia umelca vrátane jeho dominantných výtvarných tém. V múzeu môžete nájsť aj expozíciu o pôvode Warhola, ktorá pozostáva z cenných a autentických materiálov, listín a rekvizít. Medzi najcennejšie artefakty patrí košieľka, v ktorej boli krstení jeho synovia, ďalej jeho fotoaparát, magnetofón, odev a iné.

 Múzeum moderného umenia A. Warhola. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Miniskanzen nachádzajúci sa v blízkosti amfiteátra je súčasťou II. etapy projektu Warhol city – zmena imidžu mesta. Turistom a návštevníkom mesta a regiónu priblíži rusínsku dedinu minulosti. V expozícii sa nachádzajú ručne vyrobené repliky rusínskych domov z okolitých dedín. V miniskanzene môžete nájsť repliku rodného domu rodičov Andyho Warhola z Mikovej, zmenšené repliky rusínskych domov – pôvabné dreveničky i charakteristický zrubový kostolík, cerkev.

 Miniskanzen. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Lesnícky náučný chodník Kamjana je rozčlenený na dva úseky: kratší má dĺžku 2 196 metrov, 5 stanovíšť a je prístupný aj pre cyklistov. Celá trasa chodníka má 7 stanovíšť a dĺžku 3 346 m. Po prekonaní 124-metrového prevýšenia sa turistom otvorí prekrásny výhľad na okolitý kraj pri povestnom Čertovom kameni. Nástup na trasu lesného náučného chodníka je z kultúrno-športového areálu na Mierovej ulici.

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994. Na vrchole skaly je osadená tabuľa s erbom obce Krásny Brod. Čertov kameň (433 m n. m.) je siedmou zástavkou lesníckeho náučného chodníka Kamjana a vedú k nemu aj turistické značky. Pod Čertovým kameňom je možné v teréne objaviť stopy po úzkokoľajke z medzivojnového obdobia, ktorá slúžila na dopravu dreva z okolitých lesov.

 Čertov Kameň. Zdroj foto: KOCR SVS

Lupkovský priesmyk sa nachádza vo výške 640 m n. m. v severnom hrebeni Laboreckej vrchoviny na slovensko–poľskej štátnej hranici. Cez priesmyk vedie 416 metrov dlhý Lupkovský tunel so železničnou traťou. K priesmyku sa dostanete červenou turistickou značkou po medzinárodnej trase E8, ktorá vedie od Laboreckého priesmyku na Vysoký grúň a zelenou značkou z obce Palota.

 Lupkovský tunel

Cyklochodník umenia

Cyklotrasa vedie cez obce Svetlice – Pčoliné – Čabalovce – Hostovice – Nižná Jablonka – Snina – Výrava – Čukalovce – Krásny Brod – Ňagov. Celková dĺžka trasy je 44 km.

 Cyklochodník umenia

Titulná foto: Jano Štovka

POZRI TIEŽ:

Miniskanzen MedzilaborcePôvabné dreveničky rusínskych domov, zrubový kostolík. Všetky domčeky sú v mierke zmenšenými replikmi tradičných rusínskych domov z okolia Medzilaboriec. Chrám sv. Ducha, MedzilaborceAzda najrajšou dominantou východoslovenského mesta Medzilaborce je kultúrna pamiatka Chrám svätého Ducha. Chrám sa týči na vyvýšenine centra mesta Med... Monastyr Krásny BrodJeden z najstarších monastierov a odpustových miest na Slovensku, označovaný aj ako „rusnácky Devín”, bol postavený v 14. storočí na mieste, kde sa zázračne uzdravil slepý žobrák.
  • Adresa: Medzilaborce
  • GPS: 49°16'29.88", 21°54'19.96"