Mindžová

Bachureň je menšie, nevysoké a pomerne menej známe pohorie. Napriek tomu má vo svojej zbierke vrchy, ktoré vám ponúknu nielen vynikajúcu turistiku, ale vám tiež umožnia dovidieť od Prešova až k Veľkej Fatre. Jedným z takýchto skvostných vyhliadkových vrchov je aj Mindžová pri obci Lipovce.

Samotný vrchol Mindžovej (920 m n. m.) je tvorený rozsiahlou lúkou, z ktorej sa otvára strhujúci výhľad na končiare a doliny Slovenskej , ale i Poľskej časti územia. Obdivovať môžete vrcholky ukrajinských a poľských Karpát, na západe dominujú hlavne Nízke Tatry a Vysoké Tatry, majestátny Chopok, či Ďumbier.

Mindžová však nie je iba dokonalým vyhliadkovým miestom. Severozápadné svahy vrchu Mindžová skrývajú jednu z najkrajších pseudkorasových tiesňav na Slovensku – Parkaň. Tiesňava je dlhá asi 300 metrov, pričom jej steny miestami presahujú výšku 10 metrov. Nachádza sa tu aj niekoľko puklinových jaskýň.

ParkaňV severnom svahu vrchu Mindžová, mimo značených turistických chodníkov, sa ukrýva strhujúca priekopová prepadlina Parkaň, niekedy označovaná i tajomným názvom Zloskalka.

Vrch Mindžová je prístupná po značených turistických chodníkoch z obcí Lipovce (cca 3.5km), Uzovské Pekľany či Hermanovce (cca 5km). Výstup vám zaberie asi 1.5 hodiny. Trasa nie je náročná, a preto je vhodná aj pre menej zdatných turistov.

Zdroj: kamnavylet.sk

Pozri tiež:

Lyžiarsky areál a rekreačné stredisko BúčeLyžiarsky areál a rekreačné stredisko Búče – Renčišov sa rozkladá v krásnej prírode v pohorí Bachureň. Vďaka jeho polohe a nadmorskej výške nemá počas zimy núdzu o prírodný sneh
Jaskyňa Zlá dieraV pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa.

Web: http://zladiera.sk/

Lačnovský kaňonLačnovský kaňón je malebnou rokľovitou tiesňavou v severovýchodnej časti Braniska medzi obcami Lipovce a Lačnov, ktorú vyhĺbil Lačňovský potok. Je dlhá asi 2 km, má strmé svahy a
Roklina VoroblíkDivoká roklina Voroblík nachádzajúca sa v pohorí Branisko, neďaleko osady Lačnov, je skutočným prírodným klenotom východného Slovenska. Pyšní sa vzácne nedotknutou prírodou s veľkým množstvom malých vodopádov, miskovitých priehlbín zvaných krútňavové hrnce či zaujímavých skalných útvarov.
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Reštaurácia XXL 8.21 km
  • Troja 8.22 km
  • Bowling u Piťa 8.27 km
  • Pizzeria Biely Dom 8.75 km
  • Hotel Torysa *** 9.87 km
Ubytovanie
  • Kaštieľ Péchy 5.15 km
  • Ubytovanie Magnólia Rožkovany 7.52 km
  • Troja 8.22 km
  • Hotel Mladosť ** 8.78 km
  • Hotel Torysa *** 9.87 km
Výlety v okolí