NPR Oblík

Oblík (925 m n. m.) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov neďaleko obcí Hermanovce nad Topľou a Petrovce. Národná prírodná rezervácia s piatym stupňom ochrany tu bola zriadená ako vedeckovýskumný objekt pre potreby lesného hospodárstva.

Na svahoch Oblíka sa nachádzajú mimoriadne rozmanité a vzácne biocenózy. Ponúka pestrú mozaiku lesných spoločenstiev až s ôsmimi skupinami lesných typov. Porasty sú miestami pralesovitého charakteru. Prevažujú buky v striedaní tenkých kmeňov a exemplárov hrubých stromov, ktorých vek sa odhaduje na 170 až 250 rokov.

 Cestou z Oblíka, Foto: KOCR SVS

Z Oblíka pochádzajú aj archeologické nálezy, ktoré svedčia o osídlení tejto oblasti už v dobe železnej. Okrem toho je známy aj ako partizánske územie z obdobia 2. svetovej vojny. Od februára roku 1944 tu operoval oddiel partizánov Čapajev.

V národnej prírodnej rezervácii Oblík je zriadený tiež náučný chodník.

Zdroj: www.hermanovcent.sk, uzemia.enviroportal.sk

Titulná foto: OOCR Horný Zemplín a Horný Šariš

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové baneKrásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou Hermanovské skalyPrírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského NPR ŠimonkaNPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky Soľnohrad (Zbojnícky hrad)Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne
  • Adresa: 094 34 Hermanovce nad Topľou
  • GPS: 48°58'24.34", 21°28'24.34"
  • Email: ckprima@ckprima.sk
  • Kontakt: +421 (0) 57/ 446 46