NPR Šimonka

Šimonka s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. je najvyšším bodom Slanských vrchov. Z jej vrcholu sa naskytá krásny panoramatický výhľad. Za priaznivých podmienok je možné vidieť dokonca aj Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách.

 Výhľad zo Šimonky

Národná prírodná rezervácia Šimonka bola vyhlásená v roku 1950 a je najstaršou v okrese Vranov nad Topľou. Rozprestiera sa na výmere 33,52 hektárov v katastrálnych územiach obcí Hermanovce nad Topľou, Zámutov a Zlatá Baňa na pomedzí okresov Vranov nad Topľou a Prešov.

 Výstup na Šimonku zo Zámutova

Predmetom ochrany v prírodnej rezervácii sú zvyšky bukového pralesa na jej vrcholovej časti, ktorý je dôležitý z vedeckovýskumného, náučného a kultúrno-výchovného hľadiska. Veľkou vzácnosťou je liana – zákonom chránený plamienok alpínsky, ktorý v rezervácii rastie na niekoľkých miestach.

Na andezitovom vrchole Šimonky sa nachádza malá nezalesnená plocha s vystupujúcou skalkou, odkiaľ je vynikajúci výhľad.

PRÍSTUP:

Výstup na vrchol Šimonka je mierne náročný. Najobľúbenejšia cesta vedie z obce Zlatá Baňa po zelenej turistickej značke a ďalej po žltej turistickej značke až na vrchol.

Turistická prístupnosť

Šimonka s nadmorskou výškou 1 092 m n. m. je najvyšším bodom Slanských vrchov. Z jej vrcholu sa naskytá krásny panoramatický výhľad. Za priaznivých podmienok je možné vidieť aj Vysoké Tatry či Kráľovu hoľu v Nízkych Tatrách. Výstup na vrchol je mierne náročný. Najobľúbenejšia cesta vedie z obce Zlatá Baňa po zelenej turistickej značke cez Grimov laz a ďalej po červenej a žltej turistickej značke až na vrchol.

Začiatok trasy: Temný les (670 m n. m.)

Koniec trasy: Šimonka (1 092 m n. m.)

Čas: 1:40 h

Vzdialenosť: 4,2 km

Stúpanie: ↗ 432 m

Klesanie: ↘ 10 m

Najvyšší bod: 1 092 m n. m.

Najnižší bod: 670 m n. m.

Zdroj: uzemia.enviroportal.sk, www.hermanovcent.sk, KOCR SVS

Titulná foto: Milan Bališin, fotosúťaž Choď a foť 2018

POZRI TIEŽ:

Slovenské opálové baneKrásne opály zo Slovenských opálových baní, ktoré sa nachádzajúcich na východnom Slovensku medzi obcami Červenica a Zlatá Baňa obdivuje celý svet a dnes sú banské diela vychytenou Soľnohrad (Zbojnícky hrad)Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves sa nachádzajú ruiny Soľnohradu, ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Dôvod jeho vzniku je veľmi zaujímavý - chránil vzácne Zámutovské skalyPrírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch.