Praporec

Vrch Praporec (961 m n. m.) sa spolu s neďalekou Šimonkou považuje za jeden z najkrajších kopcov pohoria Slanské vrchy. Vďačí za to predovšetkým svojim obrovským skalným útvarom, pozostávajúcim zo sopečných hornín, najmä z andezitu, charakteristického veľmi zaujímavou odlučnosťou.

Praporec sa vypína nad dedinkou Hermanovce nad Topľou a spolu s okolitými kopcami je ideálnym miestom pre turistiku v každom ročnom období. Praporec je miestom, ktoré je ešte neporušené civilizáciou, a tak si tu môžete vychutnávať panenskú prírodu.

Samotný vrchol obopínajú statné skalné útvary najrozličnejších tvarov. Jeden z týchto útvarov pripomína z určitého uhla vďaka svojim rovným, temer pravouhlým stenám zrúcaninu malého hradu.

 Skalné útvary pod Praporcom, Foto: slanskevrchy.sk

Na vrchu Praporec si na svoje prídu i milovníci výhľadov – nie síce na samotnom vrchole kopca, ako tomu obvykle býva, ale na vyhliadkovej plošinke nachádzajúcej sa o kúsok nižšie. Z tejto plošinky možno pozorovať najmä okolité vrchy Šimonka, Oblík a Ivanov vrch.

Na Praporec možno vystúpiť z rôznych smerov, vedú sem značené turistické chodníky z Rudlova, Zámutova, Hermanoviec nad Topľou, Hlinného, Dubníka či Zlatej Bane. Dlžka výstupovej trasy je cca 7 km.

 Praporec, Foto: kamnavylet.sk

Titulná foto: Milan Bališin

Zdroj: kamnavylet.sk, vypadni.sk

Pozri tiež:

NPR ŠimonkaNPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky Ivanov vrchIvanov vrch (813 m n. m.) je jedným z množstva turistických cieľov návštevníkov Slanských vrchov. Tento výrazný vrch sa nachádza mimo hlavného hrebeňa a tvoria ho dva samostatné vrcholy (Východný a Západný) oddelené malým sedlom. NPR OblíkOblík (925 m n. m.) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov neďaleko obcí Hermanovce nad Topľou a Petrovce. Hermanovské skalyPrírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského