Slanské vrchy
Východné Slovensko ponúka množstvo turisticky atraktívnych lokalít. Nájdu sa tu aj prírodné zákutia, ktoré odhaľujú svoju pravú a nedotknutú krásu. Takými sú aj Slanské vrchy.
Pohorie Slanské vrchy začína východne od Prešova a tiahne sa smerom na juh až k hraniciam Maďarska. Zasahujú okresy Prešov a Vranov nad Topľou v Prešovskom kraji a v Košickom kraji okresy Trebišov a Košice-vidiek. Toto sopečné pohorie dlhé približne 50 km a široké na severe asi 20 km, na juhu 12km, je súčasťou karpatského vulkanického oblúka. Najvyšší vrch pohoria je Šimonka s výškou 1 092 m n. m. a leží v jeho najsevernejšej časti.
Geologický vývoj horstva bol ovplyvnený etapovite rozloženou sopečnou činnosťou. Na jeho stavbe sa podieľaju andezity a iné vulkanické horniny. Eróziou pôvodného sopečného reliéfu vznikli rozmanité povrchové tvary, prekrásne doliny, zrázne skalné steny a bralá s kamennými moriami na úpätí.
Prevládajú tu listnaté porasty, pokryté bučinami, nižššie sa uplatňujú dubiny alebo dubovo-hrabové lesy.
Územie Slanských vrchov tvorií rôznorodú a turisticky jedinečnú krajinu plnú prírodných, kultúrnych, technických a cirkevných pamiatok.
Z technických pamiatok možno spomenúť slávne , ktoré sú najstaršie na svete a jediné na našom kontinente. Taktiež najvyšší vysielač na Slovensku, , ktorý meria 318 m, či .
Z prírodných zaujímavostí stojí za návštevu niekoľko prírodných rezervácií. Tie sú bohaté na faunu a flóru, mohutné skalné útvary, ktoré vytvárajú oázu ticha a pokoja v tomto dosiaľ turisticky málo objavenom regióne, popretkávanom hustou sieťou turistických chodníkov a cyklotrás.
Z prírodným rezervácií stoja za návštevu:
Nachádza sa tu množstvo lesníckych náučných chodníkov:
Na potulkách Slanskými vrchmi sú turisticky dostupné vrchy ako , , spomínaný a , Rokytová či Menší vrch a iné.
Jednou zo zaujímavých lokalít neďaleko obce Davidov je , vytvorená Komorským potokom, v ktorej sa údajne ukrývali zbojníci.
Výhľad na okolie a za dobrého počasia aj na vrcholy Tatier, ponúka v katastri obce Zlatník.
Unikátnou atrakciou neďaleko obce Zlatá Baňa v Slanských vrchoch, je drevený megafón, ktorý znásobuje zvuky lesa.
Navšíviť môžete viaceré kaštiele, hradné zrúcaniny, či množstvo kostolíkov. V Hanušovciach nad Topľou sa nachádza múzeum, ktoré je originálne, jedinečné a zároveň jediné na Slovensku, ktoré v sebe spája a tradičné kamenné múzeum. Taktiež tu nájdete jeden z Prešovského kraja, ktorý je so svojimi štyrmi vežami aj dnes dominantou malebného mestečka pod Slanskými vrchmi. Okrem toho tu môžeme nájsť , ktorá sa stala miestom krížových ciest a bohoslužieb. Hlavne v letných mesiacoch je čoraz častejšie využívaná na prechádzky a oddych.
Na okraji Slanských vrchov, južne od obce Ruská Nová Ves, sa nachádzajú ruiny , ktorý je nazývaný aj Zbojnícky hrad. Hrad bol postavený na ochranu soľných prameňov známych už od rímskych čias.
Na severozápadnom okraji Slanských vrchov, na skalnatom pahorku v Podhradíku, leží . Tento Šebešský hrad je národná kultúrna pamiatka a archeologická lokalita s ruinami hradu z 13. storočia.