Lesnícky náučný chodník Zámutovská kolejka

Nádherný lesnícky náučný chodník nájdete vo Vranovskom okrese, konkrétne v obci Zámutov. K vstupnej bráne sa dostanete autobusom, ktorý vás dovezie na zastávku \"Zámutov, polesie\", kde je väčší priestor aj na zaparkovanie auta. Odtiaľ musíte ísť pešo dole do uličky obce, na konci ktorej nájdete vstupnú bránu Lesníckeho náučného chodníka Zámutovská kolejka.

Zamutovska kolejka 1

Chodník bol vybudovaný v roku 2012, je dlhý 7,8 km a má prevýšenie 120 m. Po ceste nájdete 16 informačných tabúľ, ktoré vám priblížia tunajšiu prírodu a taktiež históriu lesníctva. Zaujímavosťou tohto chodníka je, že ho môžete absolvovať po celej dĺžke, alebo si ho rozdeliť na kratšie okruhy. Časť chodníka (2,6 km) vedie po spevnenej asfaltovej ceste určenej pre ľudí s pohybovými obmedzeniami. Začína pri Bilikovej chate, kde sa taktiež nachádza autobusová zastávka. Je na vás, či absolvujete trasu od vstupnej brány, alebo od Bilikovej chaty.

Hneď za vstupnou bránou sa nachádza interaktívna informačno-náučná tabuľa s názvom: Les nie je smetisko! Má malé otočné tabuľky, na ktorých sú znázornené rôzne odpadky, ktoré sa po turistoch nájdu v lese. Na druhej strane informujú o dobe ich rozkladu. Nezabúdajme, čo si do lesa prinesieme, si z neho musíme aj odniesť.

Je potrebné poznamenať, že značenie chodníka je dosť poškodené poveternostnými vplyvmi, a preto odporúčame, aby ste si hneď na začiatku odfotili mapu chodníka, ktorá je vyobrazená na prvej informačnej tabuli pri vstupnej bráne alebo pri Bilikovej chate. V lese a na lúkach sa nachádzajú rôzne odbočky, ktoré by mohli zvádzať k zmene trasy, keďže v lokalite sa využíva aj lesná technika. A teda nebude v dohľadne zelená značka, orientujte sa podľa trasy na obrázku.

Zamutovska kolejka 2

Ďalšia informačná tabuľa je venovaná pamätnému stromu - Borovica Jeffreyova, ktorá dorastá do výšky 45 m, priemer jej kmeňa dosahuje rozmery až 1,5 m. Vyskytuje sa hlavne v západnej časti severnej Ameriky a jej zaujímavosťou je pomarančová vôňa po rozlomení ihlíc. Vľavo od nej začína zelená značka po mostíku ponad potôčik stúpaním po lesnej ceste až na lúku, kde sa nachádza tabuľa s informáciami o tom, ako vzniká a rastie les. Z lúky, ktorá sa v zime mení na lyžiarsky svah, je pekný výhľad na obec Zámutov. Po vstupe do lesa vás čaká jaskyňa. Je to stará vínna pivnica pod názvom \"Vihanova dzira\", ktorá v minulosti patrila grófovi Klobuštinskému a dnes je obývaná netopiermi.

Cesta pokračuje opäť na lúku, kde sa nachádza vyhliadková veža s informačnou tabuľou Poľovníctvo. Z vyhliadkovej veže je panoramatický výhľad juhozápadným smerom na Slanské vrchy a kopce Menší a Ľubovičný vrch, Svibová, Bučí Laz, Medvedia, Malá Medvedia, Mošník, Dubová, Rokytová a Oblá. Neďaleko sa nachádza vrcholová stanica lyžiarskeho vleku, odkiaľ sú krásne výhľady na obec.

Zamutovska kolejka 3

Trasa pokračuje lesom úzkou cestičkou po hrebeni k vyhliadkovej veži so severozápadným výhľadom na Dubník, Ošvarskú, Šindľovú, Praporec, Zámutovské skaly, Malinu, Železnú a najvyšší vrch Slanských vrchov - Šimonku. Po lesnej ceste sa dostanete k zastávke venovanej páleniu dreveného uhlia a výrobe potaše. Trasa pokračuje po lese, ktorým sa dostanete na miesto, kde si vychutnáte krásny výhľad na Zámutovské skaly. Neďaleko sa nachádza lesná železnica, kde je situovaný vagón s kmeňmi stromov.

Trasa pokračuje cez Zámutovský potok, kde je horáreň a informačná tabuľa Hrušovský jarok - manipulácia dreva. Odtiaľ vedie spevnená asfaltová cesta, ktorá je vhodná pre bicykel i kolieskové korčule. Lemujú ju informačné tabule o zvieratách, vode, priestorovom rozdelení lesa, prírodných pomeroch a stromoch. Posledný panel je venovaný strelnici Balnica, ktorá sa nachádza pri Bilikovej chate. Náučný chodník Zámutovská kolejka je vhodný aj pre rodiny s deťmi a ponúka veľa užitočných informácií. Ak rozmýšľate nad tým, ako využiť voľný čas, určite neváhajte a absolvujte túto náučnú túru s krásnymi miestami a výhľadmi. 

Zamutovska kolejka 4

Pozri tiež:

Zámutovské skalyPrírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch. PraporecVrch Praporec (961 m n. m.) sa spolu s neďalekou Šimonkou považuje za jeden z najkrajších kopcov pohoria Slanské vrchy. Vďačí za to predovšetkým svojim obrovským skalným útvarom, pozostávajúcim zo sopečných hornín, najmä z andezitu, charakteristického veľmi zaujímavou odlučnosťou. NPR ŠimonkaNPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky