Náučný chodník Telekia

Náučný chodník Telekia bol vytvorený v roku 2014, ktorý nesie názov odvodený od vzácnej, v doline Starého potoka a na úpätí Oblíka rastúcej kvetiny, telekie pestrej (Telekia spesiasa). 

Telekia speciosa je trváca 70 – 200 cm vysoká žlto kvitnúca bylina z čeľade astrovité, ktorej areál z juhovýchodnej Európy, severu Malej Ázie a Kaukazu zasahuje až do Východných Karpát. Ako východokarpatský prvok našej flóry je u nás najhojnejšia vo Vihorlatských vrchoch, Bukovských vrchoch a vzácne sa vyskytuje aj v Slanských vrchoch, a to práve v doline Starého (Hermanovského) potoka. Je pomenovaná podľa Samuela Teleki-Széga (1845 – 1916), uhorského aristokrata, politika a cestovateľa.

Telekia speciosa

Chodník prechádza niekoľkými prírodnými prostrediami, v ktorom sa nachádza 10 demonštračných plôch približujúcich miestne geografické, prírodovedecké, historické a kultúrne zaujímavosti. Dĺžka chodníka je 6 km s prevýšením 260 metrov. Lákadlom okruhu sú najrozsiahlejšie skalné útvary Slanských vrchov - Hermanovské skaly v Údolí obrov.

Trasa:

dolina Hermanovského potoka, odbočka k chate mjr. Kukorelliho – pamätník druhej svetovej vojny – Obria noha – lúka pod Oblíkom – dolinou Hermanovského potoka (Dolina obrov) – Zimné diery – odbočka k chate mjr. Kukorelliho

Pozri tiež:

Hermanovské skalyPrírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského NPR OblíkOblík (925 m n. m.) je známy homoľovitý vulkanický kopec v severovýchodnej časti Slanských vrchov neďaleko obcí Hermanovce nad Topľou a Petrovce.
Výlety v okolí