Skaly pod Pariakovou

Jedným z najpozoruhodnejších miest v pohorí Slanské vrchy je prekrásne skalné mesto zvané Skaly pod Pariakovou, ktoré sú v správe štátnej ochrany prírody Prešov. Nachádza sa v katastrálnom území obce Juskova Voľa v okrese Vranov nad Topľou.

Chránené územie Skaly pod Pariakovou bolo vyhlásené v roku 1987 a jeho súčasná rozloha je 60 ha. Táto lokalita vyhlásená za prírodnú pamiatku s najvyšším 5. stupňom ochrany je pozostatkom dávnej sopečnej činnosti, teda stavebným materiálom sú pozostatky lávových prúdov z pyroxenických andezitov striedajúce sa s ich pyroklastikami.

Nachádza sa tu množstvo príťažlivých skalných útvarov, niektoré pútajú svojimi zaujímavými, neraz priam bizarnými tvarmi, napríklad „Skalný hríb“ či „Kamenné srdce“, iné zasa svojimi rozmermi. Iné upútajú svojou ohrumujúcou veľkosťou ako „Obria skala“ s krásnym výhľadom na okolité lesy.

Skalný hríb, Autor: Peter Misovic

V oblasti Skál pod Pariakovou možno okrem početných klenotov neživej prírody obdivovať i rôzne vzácne druhy rastlín a živočíchov, napríklad bociana čierneho či ríbezľu alpskú.

Skaly pod Pariakovou sú prístupné po značených turistických chodníkoch z Juskovej Vole, Herlian a Herlianskeho sedla.

Titulná foto: https://www.podmevon.sk/vylet/skaly-pod-pariakovou

Pozri tiež:

Zámutovské skalyPrírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch. Hermanovské skalyPrírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského NPR ŠimonkaNPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky Vysielač DubníkVysielač Dubník je najvyšší vysielač na Slovensku. Nachádza sa v Slanských vrchoch a meria 318 metrov. Vedie k nemu asfaltová cesta buď od obce Zla...