Oltár kameň

Vrch Lysá v nadmorskej výške 1068 m n. m. (pohorie Čergov) ponúka niekoľko zjazdoviek, bežeckých a turistických trás rôznych dĺžok. Z vrcholu si môžete užiť  výhľad na okolité pohoria ako sú Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Slanské vrchy či Slovenský raj. Na Lysú sa môžete vyviezť lanovkou alebo ísť peši. Len pár metrov od vrcholu sa nachádza Oltár kameň. Ide o osamelý kameň, pri ktorom je postavená kaplnka. Toto miesto pripomína útočisko našich predkov, ktorí boli prenasledovaní pre vieru. Prvá zmienka je z roku 1786. Na vrchole sa občerstvíte v chate Šport. 

Oltar kamen_1

Oltár kameň je súčasťou súťaže LEGENDARIUM 2022.  Na tomto mieste na vás čaká trezor so súťažnými nálepkami.

Info k výletu: Oltár(ny) kameň leží neďaleko vrchu Lysá (1068 m n. m.). Trasu je možné absolvovať pešo alebo lanovkou. Pešia trasa sa začína pri štarte sedačkovej lanovky po modrej turistickej značke až ku chate Šport. Odtiaľ pokračuje zelené značenie alebo môžete ísť rovno za nosom po zjazdovke ku vysielačom na vrchole Lysej. Oltárny kameň s kaplnkou sa nachádza 5 minút cesty za vrcholom.
Trasu je možné absolvovať aj po asfaltovej ceste alebo lanovkou. Lanovka vás vysadí na hornej stanici približne po 30 min. Od lanovky je potrebné sledovať žlté značenie, ktorým sa dostanete k balvanu približne za 10 min.  Sabína

Náročnosť: peši 4* / s lanovkou 1* (stupnica náročnosti 1 ľahká - 5 náročná) 
Trvanie: peši 2 hod. / s lanovkou 30 min. + 10 min. 

INDÍCIA K TREZORU: Obzri si kameň, poseď si chvíľu, oddýchni si, znovu načerpaj silu. Pozri na tie lavičky, čo stoja obďaleč samé, za to, že si tu, poďakuj svojej mame. Neďaleko nich tri statné stromy niečo strážia, v trezore však nenájdeš zlato, po ktorom tak ľudia bažia.

KÓD: 254

trezor_oltar kamen_za stromami pri lavickach

Lokalitou ťa v Legendariu prevedie statočná Sabína. Okrem nálepiek v trezore môžeš získať aj SÚŤAŽNÉ PEČIATKY:

SKI LYSÁ - web
pečiatka Lysá

Aquapark Lipany - web
pečiatka Lipany

kolaz_sabinov_lysa_lipany

  • Adresa: vrch Lysá
  • GPS: 49°9'48.64", 21°8'46.25"