Pútnické miesto Rafajovce

Neveľká obec Rafajovce sa nachádza v severnej oblasti Zemplína na okraji Ondavskej vrchoviny. K tomuto pútnickému miestu sa viaže legenda o zázračnom obraze.

V ústnom podaní sa dodnes zachovala udalosť, ktorá sa tu odohrala približne pred 300 rokmi. Dedinku v tom čase postihlo veľké nešťastie. V požiari vtedy zhorelo dvanásť domov aj s dreveným kostolíkom. Zachránil sa len obraz Panny Márie, ktorý zostal nedotknutý. Zvesť o zázračnom obraze sa rýchlo rozšírila do okolitého sveta a začalo sem prichádzať mnoho pútnikov. Keďže Rafajovčania nemali vlastný chrám, rozhodli sa vzácny obraz umiestniť do susednej obce. Čo si zaumienili, to aj vykonali.

Po veľkej slávnosti sa procesia veriacich vrátila domov. Aké bolo ich prekvapenie a zdesenie, keď obecný richtár sotva vkročil do svojej izby, videl nad stolom visieť ten istý zázračný obraz. Na druhý deň prišli do Rafajoviec občania Keľče a zarmútene oznámili, že niekto obraz ukradol. Keď sa dozvedeli o zázračnom premiestnení obrazu, ponáhľali sa túto radostnú správu oznámiť do svojej obce.

O týždeň sa situácia opakovala. Rafajovčania to považovali za znamenie, aby obraz neodnášali. Preto v roku 1750 postavili za pomoci veriacich z celého okolia nový murovaný chrám, do ktorého umiestnili obraz na hlavný oltár. Chrám zasvätili Narodeniu Presvätej Bohorodičky.

V Rafajovciach sa tak každoročne konajú odpustové slávnosti na sviatok zoslania Svätého Ducha a Narodenia Panny Márie.

Zdroj: www.grkatpo.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Kostol sv. Štefana – kráľa, DomašaKeď sa v 60. rokoch minulého storočia plánovala výstavba vodnej nádrže Domaša, niekoľko obcí, ktoré mali ležať pod jej hladinou, bolo asanovaných. Takýto osud stihol i obec Kelča. Jedinou stavbou,
Vodná nádrž Veľká DomašaV Ondavskej vrchovine sa nachádza zelená perla východného Slovenska – Veľká Domaša. Vodná nádrž slúži na reguláciu prítokov vôd do Východoslovenskej nížiny, zásobuje
Hrad ČičvaNa pravom brehu rieky Ondava, nad obcou Sedliská, stoja zrúcaniny hradu Čičva. Bol postavený ako strážny hrad na obchodnej ceste do Poľska. Po vojenských nájazdoch a opakovanom
Hrad BrekovHrad Brekov, národná kultúrna pamiatka, patrí k hradom, na ktoré sa vďaka obnove a nadšencom opäť vrátil život. Zážitok z návštevy hradu umocňuje nádherný, ďaleký kruhový výhľad na okolitú prírodu.

Web: https://www.brekov.sk/files/2024-06-17-150833-HRAD_BREKOV-M__ZEUM-otv__racie_hodiny.pdf

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Penzión Goral 2.39 km
  • Motorest Alpina 3.38 km
  • Hotel Šport 5.91 km
  • Motorest Breznica 10.20 km
  • Penzión u Račka - Areál Pohody 14.27 km
Ubytovanie
  • Penzión Goral 2.39 km
  • Motorest Alpina 3.38 km
  • Ubytovanie v okolí Domaše 5.00 km
  • Kemp Tíšava 5.06 km
  • Garden Hotel Domaša *** 5.11 km
Výlety v okolí