Repisko (Spišská Magura)

Najvyšším vrchom pohoria Spišská Magura je Repisko 1 259 m n. m. Nachádza sa približne 4 km severozápadne od obce Ždiar, zasahujúci do katasrálneho územia obce Tatranská Javorina. Vrcholom vedie hranica Tatranského národného parku a ochranného pásma Pieninského národného parku.

Spišská Magura má prevažne hornatinový až vrchovinový reliéf. Vyviera tu množstvo minerálnych prameňov. Spišská Magura bývala drevorubačskou a pastierskou krajinou. Pohorie ležalo donedávna mimo dopravných tepien a okolie si zachovalo veľa folklórnych pozoruhodností. Pohorie je poprepletané množstvom značených turistických chodníkov a cyklotrás, avšak na samotný vrch Repisko nevedie žiaden turisticky značený chodník.

Repisko leží na juhozápadnom okraji pohoria, na okraji Tatranského národného parku. Veľká časť vrchu je odlesnená.

Na vrchol nevedie značkovaný chodník a najľahší výstup je zo sedla Pod Príslopom po modrá turistická značka značke cez rázcestie Pod Príslopom a hrebeňom na vrchol.

 Repisko a Príslop - pohľad z Tatranskej Javoriny, Foto: Rafał Kozubek

Zdroj titulná foto: Jerzy Opioła – Vlastné dielo, CC BY-SA 4.0

Pozri tiež:

Turistická prechádzka v ŽdiariRázovitá goralská obec Ždiar s charakteristickými, dnes už prevažne zrekonštruovanými drevenicami učarovala nie jednému návštevníkovi. Je vyhľadávaná ... ŽdiarNavštívte čarovný kraj pod úpätím Belianskych Tatier. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a do... Bachledka - oddych pre všetkýchZažiť dokonalú dovolenku so svojou rodinou môžete aj bez prekročenia hraníc a bez davu ľudí. Bachledka, Chodník korunami stromov a blízke okolie - Bel...
  • Adresa: Spišská Magura, Tatranská Javorina
  • GPS: 49°17'31", 20°11'47"