Sivá Brada

Národná prírodná rezervácia Sivá Brada sa nachádza v katastri obce Spišské Podhradie.

Je to chránené územie, ktoré je okrem iného zajímavé aj tým, že sa jedná o "živú" travertínovú plochu, ktorá sa stále rozširuje vďaka vyvierajúcej vode. Na Sivej brade vyvierajú tri minerálne pramene a v minulosti tu bol gejzír, ktorý zanikol a ostal po ňom výver bublajúcej vody. Svoj názov nesie podľa tvaru naplaveniny travertínu, ktorá pochádza z tunajšieho minerálneho prameňa. 

Dominantou územia je určite baroková Kaplnka sv. Kríža z r. 1675.

V neďalekej Spišsej Kapitule začína Katedrálou sv. Martina a na Sivej brade končí Spišský Jeruzalem, ktorý je pravdepodobne najstaršou kalváriou na Slovensku. V mierke 1:1 kopíruje jeruzalemskú kalváriu Calvario Jerusalem.

Krajinou v okolí Spišského hradu vedie pohodlný náučný chodník Sivá Brada – Dreveník. Turisti sa môžu na ôsmich zastávkach oboznámiť s históriou tejto oblasti ako aj jej prírodnými zaujímavosťami.

Ako prvý v rámci Slovenska bol do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO v roku 1993 zapísaný neďaleký Spišský hrad a pamiatky okolia. V roku 2009 k nim bola zaradená Levoča a došlo k rozšíreniu lokality pod dnešný názov - Levoča, Spišský hrad a kultúrne pamiatky okolia. 

Titulná foto: Ján Paulík, Choď a foť 2017

Pozri tiež:

Spišská Kapitula a Spišský hradSpišská Kapitula nesie prívlastok slovenský Vatikán. Kedysi bola výlučne kňazskou osadou, dnes je sídlom Spišského biskupstva a pamiatkou UNESCO. Na Spišský hrad, najväčší hradný komplex strednej Európy, je to len skok.

Oltár Majstra Pavla a historické centrum Levoče (UNESCO)Najvyšší gotický drevený oltár na svete (18,62 m), radnica, klietka hanby a celkovo viac ako 300 kultúrno-historických pamiatok za takmer kompletne zachovaným systémom mestských hradieb.
  • GPS: 49°0'22.27", 20°43'22.39"