Skanzen vo Svidníku

Skanzen Múzea ukrajinskej kultúry vo Svidníku je zážitkom pre všetky vekové kategórie. Na ploche 11 ha sa nachádza 50 objektov ľudovej architektúry, chalúpky pokryté slamou, mlyn, krčma či drevená cerkev.

Národopisná expozícia v prírode bola otvorená pre verejnosť v roku 1982. Návštevníkom podáva ucelenú predstavu základných životných podmienok Ukrajincov Slovenska v minulých historických obdobiach. Sústreďujú sa tu typické pamiatky ľudovej architektúry a bývania v oblasti severovýchodného Slovenska. 

OTVÁRACIE HODINY 

 Foto: Jano Štovka MQEP

Zozbierané a v skanzene uložené sú zrekonštruované obydlia ľudí z tohto regiónu, hospodárske budovy, stodoly, senníky, chlievy a taktiež technické budovy, ako napríklad vodný mlyn a vodná píla. Zo sakrálnych stavieb sa v expozícii nachádza drevená cerkva (r. 1766) z Novej Polianky (Mergeška) s bohatou interiérovou výzdobou.

 Foto: Jano Štovka MQEP

V dreveničkách pod slamenými a šindľovými strechami sa ukrýva históriou nadýchaný skromný nábytok a domáci inventár, ktorý je pre návštevníkov zaujímavý nielen svojou vzácnosťou, ale hlavne svojou netradičnosťou.

 Foto: Jano Štovka MQEP

Súčasťou Skanzenu vo Svidníku je aj dedinská škola, v ktorej sa žiaci učili v jednej spoločnej triede. V malej budove mal svoj skromný príbytok aj učiteľ.

 Foto: Jano Štovka (MQEP)

Skanzen vo Svidníku skutočne dýcha históriou. Návštevníka prenesie do minulosti a vyvolá v ňom pocit, že sa vrátil v čase. Malebnosť areálu dopĺňa čarovná príroda a výhľady na okolie. V neďalekom amfiteátri sa pravidelne konajú folklórne slávnosti. Najznámejšími sú tradičné Slávnosti kultúry Ukrajincov – Rusínov Slovenska (jún) a Rusínsky festival (máj).

Titulná foto zdroj: Jano Štovka (MQEP)

POZRI TIEŽ:

Aquaruthenia SvidníkAquaruthenia Svidník - zábava a relax v kraji pod Duklou Celoročný areál s parametrami AQUAPARKU ponúka široké možnosti na trávenie voľného času po celý rok . Návštevníkom je k

Web: http://aquaruthenia.sk/sk/

Drevený chrám, Ladomirová (UNESCO)Drevený gréckokatolícky chrám v Ladomirovej patrí k architektonicky najhodnotnejším a najreprezentatívnejším chrámom východného obradu na Slovenskej strane Karpát.
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Hotel Ondava**** 12.22 km
  • Penzión u Pepina 12.49 km
  • Penzión a reštaurácia Poľovníček 12.60 km
  • Penzión Nezábudka 14.18 km
  • Penzión Alnus 17.36 km
Ubytovanie
  • Hotel Ondava**** 12.22 km
  • Penzión u Pepina 12.49 km
  • Penzión a reštaurácia Poľovníček 12.60 km
  • Internát Teslák 13.27 km
  • Penzión Nezábudka 14.18 km
Výlety v okolí