Tri studničky

Nad obcou Runina v Sninskom okrese sa nachádza pútnické miesto Tri studničky. Malému deväťročnému chlapcovi Jurajovi Regulovi sa tam mala v roku 1927 pri pasení kráv zjaviť Panna Mária. Nikto mu však nechcel veriť až na gréckokatolíckeho učiteľa Popoviča. Ten spolu so svojimi žiakmi začal cestu k Trom studničkám udržiavať.

Voda v nich má mať liečivé účinky. Do začiatku druhej svetovej vojny si ju chodievali naberať ľudia z okolitých dedín. Na zázračné miesto sa však na dlhé roky zabudlo. Zašlú slávu mu prinavrátil v roku 1991 pravoslávny kňaz Mikuláš Rusič. Najskôr sa tam vybudovali drevené, neskôr kamenné konštrukcie. V areáli postavili v roku 2012 kaplnku, o niečo neskôr aj zvonicu. Každoročne sa na tomto mieste stretávajú desiatky veriacich z obce i okolia.

K lokalite Tri studničky sa dostanete z obce Runina - od panoramatickej mapy po zelenom turistickom chodníku, ktorý vedie na Sedlo pod Ďurkovcom. V lokalite Pšeničišče je potrebné z neho odbočiť a pokračovať po žltom turistickom chodníku. Dĺžka trasy s prevýšením približne 156 metrov je 2,1 kilometra a tam i späť ju svižným tempom prejdete aj za hodinku.

Vedeli ste, že voda z Troch studničiek steká do flyšového vodopádu na začiatku obce? Ten sa nachádza v blízkosti židovského cintorína. Pred vstupom do obce si môžete oddýchnuť aj pri monolite, ktorého história siaha do roku 1905. Je pamiatkou na padlých v prvej svetovej vojne. 

Info k výletu: Na konci obce Runina zaprakujete auto. Potom pôjdete po žltej a zelenej značke po lese miernym stúpaním, až prídete k asfaltovej ceste, kde na Vás čaká rozbočovník a od neho pôjdete po žltej značke a po 5 minútach na Vás čakajú na ľavej strane v lese Tri studničky. Prístup k nim je po hlinených schodoch.

Zdroj textu a titulnej foto: OOCR HZHŠ

POZRI TIEŽ:

SninaOkres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra...

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom

Klasicistický kaštieľ v SnineDnes v kaštieli Snina nájdete muzeálne expozície, galerijné výstavy a mestskú knižnicu.Veľmi obľúbená je pútavá muzeálna expozícia

Web: http://www.mskssnina.sk/kastiel

V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Penzión Kremenec 8.23 km
  • Penzión Poloniny 13.19 km
  • Hotel Bystrá Snina 20.51 km
  • Reštaurácia Rozkvet 21.35 km
  • Reštaurácia Minos 21.79 km
Ubytovanie
  • Ubytovanie v obci Runina 1.02 km
  • Hostinec Beskyd 8.11 km
  • Penzión Kremenec 8.23 km
  • Villa GOLD 11.85 km
  • Ubytovanie v Uliči 12.53 km
Výlety v okolí