Vojenské bunkre

Vasiľ Poddukliansky región je úzko spätý s kultúrou a históriou Rusínov a Ukrajincov na Slovensku. Silné stopy tu zanechala vojnová história, ktorej sa v regióne môžete doslova dotknúť.

Oblasť postihlo veľa vojnových hrôz ako v prvej, tak aj v druhej svetovej vojne. Putovanie regiónom má silnú atmosféru a pripomína vojnovú históriu, ktorá sa už nesmie opakovať. 

V lese nad obcou Vyšný Komárnik určite nevynechajte obhliadku zrekonštruovaných bunkrov (resp. zemľaniek), v ktorých bol v roku 1944 umiestnený štáb a veliteľstvo 3. československej brigády. 

 Bunkre 3. čs. brigády 1. čs. armádneho zboru v ZSSR. Foto: VHU Bratislava

K najsilnejším miestam patrí Údolie smrti v okolí obce Kapišová, kde sa odohrali najťažšie boje s masívnym nasadením tankov. V okolitých lesoch sa dá i dnes ukryť v zachovaných bunkroch. 

Vojenské bunkre sú súčasťou Legendaria. Na tomto mieste na Vás čaká trezor s nálepkami.

Info k výletu: Autom pojdete smerom na Poľsko po hlavnom ťahu a potom odbočíte na obec Vyšný Komárnik a tesne pred obcou uvidíte hnedú tabuľu s názvom Vojenské bunkre. Tam môžete zaparkovať auto a hľadať trezor.

Kód trezoru: 726

Indícia k trezoru: Tanky, bunkre a delá, vojna je zlá, nie skvelá. Preskúmaj všetky vojenské bunkre na kopci, v jednom z nich sa nachádza kúsok radosti.

PS: Ak sa stane, že v trezore nálepku nenájdeš, nezúfaj, stačí ak pôjdeš do Vojenské historické múzeum vo Svidníku, tam sa preukážeš fotografiou pri prázdnom trezore a nálepku získaš tam. V žiadnom prípade nezúfaj, všetko más voje riešenie :-) Prípadne nám napíš srprávu a my ti nálepku pošleme poštou ! 

Titulná foto: KVH Svoboda

POZRI TIEŽ:

SvidníkNavštívte mesto duší padlých vojakov, kde budete môcť vidieť miesta, kde prebiehali boje počas II. svetovej vojny. Na mieste bojov sa nachádza v súčasnosti niekoľko pamätníkov a časť pôvodného zachovaného vojenského arzenálu.

Skanzen vo SvidníkuNárodopisná expozícia v prírode – Múzeum ukrajinsko-rusínskej kultúry vo Svidníku, sústreďuje mnoho najtypickejších pamiatok ľudovej architektúry charakteristických pre túto kultúru.

Vyhliadková veža na DukleHorný Šariš je turisticky vyhľadávanou lokalitou s množstvom kultúrnych a prírodných krás, ale aj rozhľadní. Jednou z nich je vyhliadková veža na Dukle. Vyhliadková veža nie je

  • Adresa: Vyšný Komárnik
  • GPS: 49°23'47.88", 21°42'12.55"