Zapikan

Zapikan (314 m n. m.) je krasová roklina neďaleko obce Davidov v severovýchodnej oblasti Slanských vrchov. Chránené územie bolo vyhlásené v roku 1993. Cez roklinu tečie Komorský potok, ktorý vytvára zaujímavé bralá, previsy a vodopády.

Trojmetrový skalný stupeň

Názov je podľa nárečového "Zapikán", čo znamená zbojník a v 19. a 20. storočí sa tu pred žandármi úspešne ukrýval zbojník.

V najzaujímavejšej časti je prístup do rokliny zabezpečený drevennými mostíkmi a rebríkmi. Táto nenáročná trasa je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi, dlhá cca 2 km s miernym stúpaním cez polia západne od dediny Dávidov. Celá roklina je vedecky náučná lokalita v strednej časti Slankých vrchov.

Zapikanova chyža

Turistické trasy:

modrá: Davidov – Zapikan, cca 30 minút,

žltá: Davidov – Zapikan, cca 40 minút,

žltá: Mazolín – Zapikan, cca 30 minút

Zdroj foto: slanskevrchy.sk

Pozri tiež:

Zámutovské skalyPrírodná rezervácia Zámutovské skaly sa nachádza v katastroch obcí Zámutov a Rudlov. Zámutovské skaly sú jedným z najvýznamnejších prírodných výtvorov v Slánskych vrchoch. NPR ŠimonkaNPR Šimonka dosahuje nadmorskú výšku 1092 m. n.m. Od roku 1950 je vrcholová časť národnou prírodnou rezerváciou s rozlohou 33,52 hektárov. Táto rezervácia chráni hlavne zvyšky