Astronomické observatórium na Kolonickom sedle

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle sa nachádza na území parku tmavej oblohy medzi obcami Kolonica a Ladomirov v okrese Snina. Observatórium je detašovaným pracoviskom Vihorlatskej hvezdárne v Humennom.

VIAC INFORMÁCIÍ

Kvalita kolonickej oblohy predurčuje toto observatórium k získavaniu vysokokvalitných vedeckých údajov, ako aj k popularizačnej činnosti a rozvoju astroturistiky.

V areáli observatória sa nachádzajú ubytovacie kapacity a planetárium postavené v rámci projektu Karpatské nebo – Rozvoj produktov cestovného ruchu založených na astronómii v regióne poľsko-slovenského pohraničia.

 Astronomické observatórium na Kolonickom sedle. Zdroj foto: Jano Štovka, KOCR SVS

Ako už bolo spomenuté, Vihorlatská hvezdáreň má svoje detašované pracovisko postavené na výkon odbornej pozorovateľskej činnosti. Hlavným prístrojom je pritom VNT – Vihorlatský národný teleskop – v súčasnosti najväčší ďalekohľad na Slovensku s priemerom hlavného zrkadla 1 meter.

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle má vo svojej blízkosti aj cyklistický a náučný chodník, neďaleko turisticky zaujímavé sú Sninské rybníky a v regióne atraktívne aj drevené kostolíky.

Na vstup je potrebné sa vopred objednať.

Zdroj: www.astrokolonica.sk

Titulná foto: Jano Štovka, KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Biokúpalisko Sninské rybníkyAreál prírodného kúpacieho biotopu RO Rybníky je jedným z prvých kúpalísk na Slovensku využívajúcim technológiu samočistenia vody pomocou rastlín a rias. Nachádza sa v regióne Drevený chrám, Kalná RoztokaGréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke je jednou z malebných zrubových sakrálnych stavieb severovýchodného Slovenska. Tento chrám sa už na prvý pohľad líši... SninaOkres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra... Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom