Drevený chrám, Kalná Roztoka

Gréckokatolícky drevený chrám svätého Jána Krstiteľa v Kalnej Roztoke je jednou z malebných zrubových sakrálnych stavieb severovýchodného Slovenska. 

Tento chrám sa už na prvý pohľad líši od ostatných drevených kostolíkov – nie je typicky celý drevený, ale jeho steny sú natreté hlinou a obielené vápnom, vďaka čomu budí dojem murovanej stavby s drevenou strechou a vežičkou. Týmto zásahom sa síce narušila jeho autentickosť, no kúzlo nestratil. Práve naopak, nadobudol starobylý vzhľad, ktorý dotvára priľahlá drevená zvonica a ohrádka obkolesujúca celý areál.

Drevený chrám v obci Kalná Roztoka bol postavený v roku 1750. Omietnutý je vápnom nielen z exteriéru, ale aj v interiéri, a to v snahe uchrániť chrám pred nepriaznivým počasím. Vo vnútri chrámu sa nachádza hodnotný ikonostas zo 17. storočia s piatimi radmi ikon

V 19. storočí prešiel chrám prvou rekonštrukciou a ďalšia prebehla medzi rokmi 2002 až 2004. Blízka drevená zvonica, v ktorej sú dva zvony z 20. storočia, bola reštaurovaná krátko pred pádom socializmu.

V kombinácii s okolitým nádherným vidieckym prostredím je návšteva kostolíka v Kalnej Roztoke naplňujúcim zážitkom.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Národný park PoloninyNárodný park Poloniny je najvýchodnejším slovenským národným parkom a do siete slovenských národných parkov pribudol v roku 1997. Je lokalizovaný na slovensko-poľsko-ukrajinskom SninaOkres, ktorý sa nachádza v najvýchodnejšej časti Slovenska. Miesto, kde uvidíte drevené sakrálne stavby, ktoré tu zanechala byzantská a rímska kultúra... Zemplínske Hámre – múzeum a náučný chodníkObec Zemplínske Hámre leží v doline Barnovho potoka a je vzdialená 5 km od mesta Snina. Je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami a tiež je významným východiskovým miestom na túry vo Vihorlatských vrchoch.