Chmeľnica

Nie každá obec nachádzajúca sa na severovýchode Slovenska, blízko poľských hraníc, je charakteristická tým, že jej obyvatelia hovoria nemeckým nárečím. No práve severný Spiš sa takou pýši.

Malá, no unikátna obec Chmeľnica sa nachádza v doline rieky Poprad, približne 10 km od okresného mesta Stará Ľubovňa. Jej história siaha do roku 1315, kedy bola známa pod názvom Hophengart, neskôr Hophengarthen. Predpokladá sa, že obec vznikla na dvorských záhradách Ľubovnianskeho hradu, preto bola súčasťou hradného panstva. Zo zápisnice kostola v Starej Ľubovni sa zistilo, že zakladateľ bol dedičný richtár Mikuláš z Kamienky, ktorému dal právo vyklčovať les gróf Mikuláš z Ľubovne. Obec bola dokonca oslobodená odvádzať poplatky na 17 rokov. V ďalekej histórii bola spolu s inými spišskými obcami a mestami súčasťou poľského zálohu.

Osídlenie obce tvorili prevažne ľudia nemeckej národnosti, pričom väčšina z nich bola odporcami fašizmu. V decembri 1944 došlo k pokusu o evakuáciu nemeckých obyvateľov Chmeľnice, no tí sa ukryli v lesoch a susedných dedinách. Aj vďaka tomu sa v obci zachovalo výnimočné a autentické nemecké nárečie. Udržiavajú sa zvyky, spievajú nemecké piesne, uchovávajú a nosia sa pestrofarebné tradičné kroje. To všetko môžete vidieť a zažiť na každoročných oslavách karpatských Nemcov organizovaných v obci. Chmeľnica sa pýši aj čistou prírodou. Obklopená je pozoruhodným bradlom Ľubovnianskej vrchoviny nazývaným Marmon, teda strmou stenou z červeného, hľuznatého, kalpionelového vápenca, ktorý v minulosti ťažili a používali ako stavebný kameň či okrasný mramor na pomníky a pamätné tabule.

Chmelnica 1

Pýši sa tiež prírodným kamenným výtvorom – skalnou ihlou, vysokou približne 12 metrov, nachádzajúcou sa v nive rieky Poprad. Táto skalná ihla bola vyhlásená za chránenú pamiatku v roku 1989 a podlieha 4. stupňu ochrany. Známa je tiež pod názvom „Čertova skala“, ktorá je spojená s povesťou o výstavbe Ľubovnianskeho hradu a o šľachticovi Ľubovenskému a čertovi. Všetko čo Ľubovenský vystaval, čert okamžite zničil. Jedného dňa sa Ľubovenský rozhodol čerta odprosiť, aby mu nerobil napriek. Čert súhlasil, ale s podmienkou, že mu zapredá svoju dušu. Ľubovenský najprv súhlasil, no neskôr svoje konanie oľutoval. Keď sa mu hrad podarilo dokončiť, začal stále viac premýšľať o svojom zapredaní duše a mátala ho myšlienka na večný život v zatratení. Preto sa rozhodol odísť do neďalekého kláštora, aby sa vyspovedal a dožil svoj život v pokání. Čerta nahnevalo, že ho obyčajný človek oklamal, a preto sa mu chcel pomstiť. Schytil obrovskú zahrotenú skalu, chcel ju zhodiť na hrad a zničiť ho. V tej chvíli sa však z kláštora ozval zvon, čert stratil svoju zázračnú moc a skala mu vypadla z rúk rovno do rieky Poprad.

Ak ste túto obec ešte nenavštívili, je najvyšší čas. Veríme, že sa vám jej autenticita a krásna príroda vrátane Čertovej skaly zapáči. Navštívte obec Chmeľnica, spoznávajte región severného Spiša a Pienin, no počítajte s tým, že jeden deň vám na to nestačí!

POZRI TIEŽ:

PieninyPríďte si vychutnať zajímavé miesta, ktoré ponúka okolie najmenšieho Národného parku na Slovensku - Pieniny. Múzeum Červený Kláštor Chcete vidieť he... Stará ĽubovňaĽubovniansky hrad a skanzen Hrad vznikol na rozhraní 13. a 14. storočia. Preslávil sa najmä stretnutiami korunovaných hláv, ukrývaním poľských koruno...

Zdroj: Severný Spiš Pieniny

  • Adresa: Chmeľnica
  • GPS: 49°17'37.47", 20°43'10.12"