Drevený chrám, Mikulášová (Bardejovské Kúpele)

Gréckokatolícky drevený chrám Ochrany Presvätej Bohorodičky pochádza z roku 1730. Pôvodne bol postavený v obci Mikulášová, no v roku 1931 ho premiestnili do skanzenu – Múzea ľudovej architektúry v Bardejovských Kúpeľoch.

Trojdielny zrubový objekt má cenný ikonostas z 18. storočia, ktorý sa pýši zaujímavou vonkajšou farebnou dekoratívnou výzdobou. Zariadenie dreveného chrámu z Mikulášovej, ikonostas a ďalšie voľné ikony pochádzajú z čias výstavby objektu, teda z 1. polovice 18. storočia.

 Drevený chrám,, Mikulášová. Foto: OOCR Šariš – Bardejov

Ikony ikonostasu, ako Pieta nad žertveníkom, oltárny obraz Ochrany Bohorodičky z roku 1734 či Apoštoský rad, sú významným dokladom o premene charakteru karpatskej ikony. Premeny sa uskutočnili pod vplyvom miestnych etnických a náboženských pomerov na kultúrnej hranici Východu a Západu.

Pre potreby cirkvi slúžil drevený chrám až do roku 1926, keď si obyvatelia Mikulášovej začali stavať nový, murovaný kostol. Novostavbu budovali v bezprostrednej blízkosti dreveného chrámu, ktorý od toho času začal chátrať a prekážať novej stavbe.

V roku 2005 bol drevený chrám z Mikulášovej zrekonštruovaný, a to vrátane štýlovej drevenej ohrady s dvomi bránkami, ktorú pridali počas rekonštrukcie. V interiéri sa stále nachádza pôvodný ikonostas.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: Jano Štovka, MQEP

POZRI TIEŽ:

Skanzen, Bardejovské KúpeleNajstarší skanzen na Slovensku otvorený už v roku 1965, umiestnený hneď vedľa známych Bardejovských kúpeľov. Bardejov (UNESCO)Meštianske domy, radnica, Bazilika minor sv. Egídia, maľovaný dom, socha kata a množstvo ďalších zaujímavostí na každom kroku... Hrad ZborovGotický hrad postavili na prelome 13. a 14. storočia ako ochranu obchodnej cesty do Poľska. K hradu vedie aj trasa cez alej prastarých dubov.
  • Adresa: 086 31 Bardejovské Kúpele
  • GPS: 49°19'50.26", 21°16'0.4"
  • Email: info@bardejovske-kupele.sk
  • Kontakt: +421/ (0) 54/477 447