Drevený kostol, Hraničné

Malebná obec Hraničné sa pýši klenotom medzi slovenskými sakrálnymi stavbami, Kostolom Nepoškvrneného počatia Panny Márie. V súčasnom geografickom postavení predstavuje najzápadnejšiu stavbu v súbore drevených kostolíkov Slovenska.

Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie v Hraničnom postavili v roku 1785 spoločne grécki a rímski katolíci a ešte i dnes slúži obom konfesiám. Ako vzácna kultúrna pamiatka je sprístupnený širokej verejnosti, no jeho návštevu si je potrebné vopred telefonicky dohodnúť.

Tento drevený kostolík postihli mnohé pohromy, a to najmä počas druhej svetovej vojny. Pri jeho obnove bol kompletne rozobratý, posunutý a nanovo postavený. Súčasne ho otočili o 90 stupňov do predpísanej východno-západnej orientácie a zo severnej strany pristavali sakristiu.

 Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Hraničné. Foto: KOCR Severovýchod Slovenska

Táto trojdielna zrubová stavba zmiešaného typu zaujme nielen prekrásnym zovňajškom, ale i vzácnym vnútorným vybavením, ktoré je neraz staršie ako samotný kostol. Pochádza zo zvyškov starých renesančných a barokových oltárov prenesených z Kostola sv. Mikuláša v Starej Ľubovni, ktorý bol v polovici 18. storočia opravovaný a vybavený novou výzdobou.

Najvzácnejším prvkom dreveného kostolíka v Hraničnom je hlavný oltár, ktorý pochádza z roku 1670, ako polychromovaná drevorezba. Nachádza sa tu aj starší organ. K vnútornému vybaveniu patrí takisto staršia kazateľnica z poslednej tretiny 17. storočia, vyrezávané lavice, zástavy, pôvodné medené sväteničky a menšie obrazy.

Zdroj: www.drevenechramy.sk

Titulná foto: KOCR Severovýchod Slovenska

POZRI TIEŽ:

Litmanová - Hora ZvirZamagurie- krásna nedotknutá príroda, oázy ticha, miesto, kde dediny dýchajú pokojom- tak, ako aj Litmanová, dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolob... Kostol sv. Michala archanjela, SulínKostol sv. Michala archanjela (gréckokatolícky) je neoklasicistický, postavený roku 1879. Je jednoloďový, s rovným uzáverom presbytéria a s rovným stropom. Pred svätyňou sú po Ľubovniansky hrad a skanzenV minulosti sa hrad preslávil stretnutiami kráľov aj väznením Mórica Beňovského. Dnes žije podujatiami a pestrými expozíciami. Pod hradom sa rozprestiera skanzen ľudovej dediny a stredoveký vojenský tábor.