Eliášovka

Vrch Eliášovka s nadmorskou výškou 1 023 m n. m. je najvyšším bodom Ľubovnianskej vrchoviny, zároveň najvyšším bodom obce Litmanová a hraničným vrcholom slovensko-poľskej hranice. Na vrchole Eliášovky nájdete približne 20 metrov vysokú rozhľadňu s výhľadom na slovenské a poľské kopce.

Tiež je tu vybudovaný altánok, lavičky a ohnisko ponúkajúce priestor na oddych v prírode. Eliášovka skrýva aj svoju dávnu históriu, keďže cez jej vrchol viedla počas druhej svetovej vojny tajná kuriérska cesta, ktorou putovali utečenci z Poľska smerom do Maďarska.

 Eliášovka, Foto: Kamil Bańkowski, narowery.visitmalopolska.pl/sk

Chodník vedúci cez hraničný hrebeň je súčasťou cesty sv. Jakuba. Turistický sprievodca udáva výstup na vrchol prostredníctvom dvoch značených chodníkov, a to z obcí Jarabina a Litmanová. Najkratšia cesta k Eliášovke však vedie cez . Niekoľko desiatok metrov pod pútnickým miestom nájdete cyklistický chodník, ktorý síce nie je vyznačený na mape, ale spája sa s chodníkom označeným žltou farbou. Ten vás zavedie až k rozhľadni.

Výstup na Eliášovku si odporúčame spojiť s návštevou pútnického miesta na hore Zvir,  či mestom . Okolie plné pamiatok a krásnej prírody je pestré na spoznávanie a výber z možností je široký.

To všetko ponúka severný Spiš – Pieniny a jeden deň vám na to nestačí!

Pozri tiež:

Litmanová - Hora ZvirZamagurie- krásna nedotknutá príroda, oázy ticha, miesto, kde dediny dýchajú pokojom- tak, ako aj Litmanová, dedinka, ktorá žije svoj každodenný kolob... Lyžiarske stredisko LitmanováStredisko v skratke: zjazdovky počet/dĺžka: 5/3,2 km, počet vlekov/lanoviek:5/0, nadmorská výška: 690-920 m n.m., kapacita: 2000 osôb/hod. Lyžiarske stredisko Litmanová zasahuje do SKICOMP Fakľovka LitmanováLyžiarsky areál nájdete pri obci Litmanová v prekrásnej scenérii pohoria Pieniny. Rekreační i nároční lyžiari tu môžu využívať rôzne sklony a profily ...
  • Adresa: Litmanová
  • GPS: 49°24'10", 20°38'30"