Kamjana – Čertov kameň

Čertov kameň poskytuje turistom nádherný výhľad na okolitý kraj i samotné mesto Medzilaborce. Pieskovcová skala je vyhľadávaná zvlášť pre vyrytý reliéf hlavy čerta z roku 1994. Na vrchole skaly je osadená tabuľa s erbom obce Krásny Brod. Dostanete sa tam príjemnou prechádzkou priamo z obce Krásny Bord, hneď na jej začiatku pri dome smútku, kde nájdete aj vyhradené parkovacie miesta. 

Čertov kameň (433 m n. m.) je siedmou zástavkou lesníckeho náučného chodníka Kamjana a vedú k nemu aj turistické značky. Pod Čertovým kameňom je možné v teréne objaviť stopy po úzkokoľajke z medzivojnového obdobia, ktorá slúžila na dopravu dreva z okolitých lesov.

Tajomná legenda

Legenda hovorí, že v dedinke Krásny Brod stál už v 14. storočí kláštor – monastyr. Mnísi učili ľudí, aby konali dobro a neverili mágii. Strigám a čertom došla trpezlivosť, a tak sa rozhodli zhodiť na monastyr obrovský balvan. Modlitby mníchov, ľudu i ochrana Bohorodičky im v tom však zabránili. Keď sa čerti blížili s balvanom ku Krásnemu Brodu, zakikiríkal posledný krásnobrodský kohút, ktorého strigy nestihli skántriť. Čerti sa zľakli a balvan sa im vyšmykol z rúk. Zrútil sa do lesov do oblasti Kamjana, kde leží až dodnes s vyrytou strašnou tvárou čerta. Vraj spod nej občas počuť vzdychať čertov z pekiel.

O lokalite

Kamjana je najznámejší horský masív v oblasti horného Laborca a Laboreckej vrchoviny, spájaný predovšetkým s mestom Medzilaborce. Výrazne pretiahnutý a takmer celý prevažne bukom zalesnený masív Kamjany začína severne od obce Krásny Brod stúpaním na kótu Kameň (433 m n. m.), ktorá je so svojou výraznou pieskovcovou skalou všeobecne známa pod menom Čertov kameň.

Hrebeň potom pokračuje dlhým pozvoľným stúpaním severným smerom až po najvyšší bod na kóte Brúsy (683 m n. m.) nachádzajúcej sa v katastrálnom území Borova. V tejto najvyššej hrebeňovej časti je povrch tvorený početnými kamennými balvanmi a niekoľkými výraznými skalnými útvarmi, ktoré potešia oko nejedného dobrodruha.

Horský hrebeň následne k severu náhle klesá a končí v juhozápadnej časti územia obce Habura. V Habure si určite nenechajte ujsť majestátnu sochu kniežaťa Laborec a drevený Chrám sv. biskupa Mikuláša.

Zdroj: www.legendarium.info

Titulná foto: www.oukrasnybrod.sk

POZRI TIEŽ:

MedzilaborceAk patríte medzi milovníkov umenia, okresné mesto Medzilaborce vás očarí Múzeom moderného umenia Andyho Warhola, ktoré ponúka druhú najväčšiu zbierkou...
V blízkosti výletu
Reštaurácie
  • Penzión Andy 1.98 km
  • Eurohotel Laborec 2.06 km
  • Reštaurácia Buena 2.14 km
  • Pizzeria Garfield 2.24 km
  • Penzión Ľudmila 7.42 km
Ubytovanie
  • Penzión Andy 1.98 km
  • Eurohotel Laborec 2.06 km
  • Rekreačné stredisko FALKO DANOVÁ 2.27 km
  • Penzión Ľudmila 7.42 km
  • Penzión Alexander 8.14 km
Výlety v okolí